Strona głównaZdrowieDieta niskotłuszczowa

Dieta niskotłuszczowa

Tłuszcze dostarczają energii i niezbędnych kwasów tłuszczowych oraz wspomagają wchłanianie witaminy A, D, E i K. Dieta niskotłuszczowa opiera się na pełnowartościowych posiłkach zawierających produkty z każdego stopnia piramidy żywieniowej. Zgodnie z piramidą żywieniową, powinny być spożywane w małych ilościach a kalorie z nich pochodzące nie powinny przekraczać 30 procent.
Przeciętny Amerykanin spożywa dziennie odpowiednik jednej kostki masła, większość z tego to niezdrowe tłuszcze nasycone i trans. Ponad co drugi dorosły mieszkaniec USA ma nadwagę, bądź jest otyły. Jeżeli wydaje nam się, że ten problem nie dotyczy naszego społeczeństwa, jesteśmy w błędzie. Popularność fast-foodów, wymuszona szybszym trybem życia i mniejszą ilością wolnego czasu, przyczynia się do złych nawyków żywieniowych Polaków.

© Elenathewise - Fotolia.comNiezdrowe produkty bogate w tłuszcze coraz częściej goszczą na naszych stołach. Dla przykładu – majonez, który stał się popularnym dodatkiem do potraw, w 80 proc. składa się z tłuszczów. Wszystkim, którzy zdają sobie sprawę, że odbiegają od zasad zdrowego i racjonalnego odżywiania, proponujemy dietę niskotłuszczową. Nie oznacza to jednak całkowitej rezygnacji ze spożywania tłuszczów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Zalety diety niskotłuszczowej:
- korzystny wpływ na serce i obniżenie poziomu cholesterolu
- korzystny wpływ na zapobieganie raka
- korzystny wpływ na zdrowie i utrzymanie optymalnej wagi


Dieta mocno ograniczająca tłuszcze, nie zawsze niekoniecznie oznacza dietę zdrową czy mniej tuczącą, gdyż może zawierać cukier źle wpływający na zdrowie i optymalną wagę. Dlatego, jeżeli tylko to możliwe, starajmy się wybierać produkty niskotłuszczowe o małej zawartości cukru.

Odpowiedni plan żywieniowy zawiera też małą ilość cholesterolu. Ponieważ dostarcza nam go organizm, powinniśmy zredukować jego ilość pochodzącą ze spożytych potraw.

Zasady diety zawierająca małe ilości tłuszczu i cholesterolu nie są trudne do przestrzegania. Wystarczy odżywiać się zgodnie z następującymi wytycznymi:
- jedzmy jak największą ilość warzyw i owoców (są one ubogie zarówno w kalorie, jak i tłuszcze )
- postarajmy się zmniejszyć spożycie tłuszczów nasyconych (do 10 proc. kalorii), które prowadzą do zwiększenia poziomu cholesterolu, co z kolei grozi chorobami serca
- używajmy produktów pełnoziarnistych zamiast tych, które zawierają mąkę pszenną
- spożywajmy umiarkowane ilości węglowodanów, które także, według najnowszych badań, przyczyniają się do zwiększenia poziomu cholesterolu
- wybierajmy odtłuszczone lub niskotłuszczowe produkty nabiałowe
- spożywajmy chude mięso ( z kurczaka, indyka ) zamiast mięsa czerwonego
- używajmy oleju rzepakowego (canola), z pestek winogron i oliwy z oliwek

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Oferty pracy