Strona głównaChorobyNaukowcy przypuszczają nowy atak na AIDS

Naukowcy przypuszczają nowy atak na AIDS

Naukowcy opracowali nowy sposób obrony przed infekcją wirusem AIDS. Pionierska metoda polega na tworzeniu ochronnej tarczy, która ogranicza kontakt wirusa z podatną komórką gospodarza oraz jego przenikanie do układu immunologicznego. Wyniki, opublikowane w czasopiśmie Chemistry & Biology otwierają drogę do opracowania w przyszłości farmaceutyków, które mogłyby zwalczyć chorobę w początkowych stadiach.

Trzyletnie, przełomowe badania prowadzone były przez dr Félixa Goñi z Consejo Superior de Investigaciones Cient¡ficas (CSIC) w Hiszpanii wraz z kilkoma wydziałami CSIC i hiszpańskimi instytutami specjalizującymi się w chemii i biologii molekularnej.

Nowatorskie podejście opiera się na regulacji płynności błony komórkowej, aby zapobiegać pojawieniu się "fuzji błon", kiedy błony komórkowe i błona wirusa AIDS wejdą ze sobą w kontakt.

Błona komórkowa, jako ochronna, delikatna warstwa cytoplazmy, ma budowę pobodną do błony wirusa AIDS. Fuzja zachodzi wówczas, kiedy obydwie błony stykają się, stwarzając w ten sposób otwór, który jest punktem wejścia dla wirusa. Na tym etapie wirus przyczepia się do receptora komórki i zaczyna się rozprzestrzeniać.

Celem dr Goñi i jego zespołu było wzmocnienie i usztywnienie struktury błony, aby całkowicie wykluczyć powstawanie fuzji i uniknąć późniejszej eskalacji wirusa.

Naukowiec wyjaśnia, że aby powstał otwór błony muszą być płynne i ruchome. Aby temu zapobiec, zespół opracował proces, w którym błony komórkowe stają się twardsze i mniej podatne.

"Ta [metoda] może doprowadzić do opracowania nowego farmaceutyku, który spowoduje, że błony będą sztywniejsze, co utrudni przeniknięcie wirusa AIDS. W miejsce elastyczności błony powstaje swoistego rodzaju zbroja, która powoduje, że komórka jest nieprzenikalna" - wskazuje dr Goñi.

Niemal wszystkie istniejące metody leczenia zakażenia wirusem AIDS skupiają się na powstrzymaniu rozprzestrzeniania się wirusa, kiedy już znajduje się w środku pierwszej komórki. Wyjątkiem jest Enfuvirtide - terapia, której celem jest powstrzymanie wirusa przed wejściem do komórki gospodarza, niemniej opiera się na całkowicie innej zasadzie niż terapia opracowana przez dr Goñi i jego zespół.

Poza wirusem AIDS, strategia ma również potencjał, aby zostać zastosowana w walce z wirusem grypy i innymi wirusami z błoną.

Badania zostały dofinansowane ze środków dwóch projektów unijnych na łączną kwotę 21,89 mln EUR: CHAIN (Sieć współpracy nad wirusem HIV i opornością na leki przeciw wirusowi HIV) i INNOCHEM (Innowacyjne strategie terapeutyczne skierowane na chemokiny w autoimmunizacji i przewlekłym zapaleniu). Projekty zostały dofinansowane odpowiednio z tematu "Zdrowie" Siódmego Programu Ramowego (7PR) oraz z tematu "Nauki o życiu, genomika i biotechnologia na rzecz zdrowia" Szóstego Programu Ramowego (6PR).

Więcej informacji:

Chemistry & Biology


Consejo Superior de Investigaciones Cient¡ficas:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy