Strona głównaChorobyPowszechne choroby, które trudno zdiagnozować

Powszechne choroby, które trudno zdiagnozować

Przewlekłe zmęczenie może stanowić objaw fibromialgii lub tocznia. Bóle brzucha i utrata masy ciała to jedne z symptomów mukowiscydozy lub choroby trzewnej (celiakii). Wielu ludzi cierpi na choroby trudne do zdiagnozowania. Poniżej siedem z tych, które nierzadko sprawiają lekarzom problemy w dokładnym rozpoznaniem, bowiem ich objawy są niespecyficzne.
Powszechne choroby, które trudno zdiagnozować Wśród rozmaitych chorób istnieją takie, które trudno rozpoznać, ich objawy bowiem są wspólne z rozmaitymi dolegliwościami. Oto niektóre problemy zdrowotne powszechnie uważane za trudne do zdiagnozowania na pewnym etapie rozwoju.

1. Toczeń

Jest przewlekłą chorobą zapalną. Do najpowszechniejszych jej objawów należą: zmęczenie; uszkodzenie nerek, serca, płuc; wysypka; bóle stawów.

Wśród chorób, z którymi najłatwiej pomylić toczeń, są: zespół przewlekłego zmęczenia, fibromialgia, reumatoidalne zapalenie stawów.

Badania umożliwiające diagnozę, to: morfologia krwi w celu sprawdzenia obecności niedokrwistości i zmniejszenia liczby białych krwinek, RTG klatki piersiowej, które może pokazać związane z toczniem zapalenie płuc i zapalenie opłucnej; anty-dwuniciowy test DNA (anty-dsDNA), obecnie najbardziej specyficzne badanie na tocznia; testy ANA.

2. Choroba Parkinsona

Jest zwyrodnieniową chorobą ośrodkowego układu nerwowego. Najczęściej występujące objawy to: drżenie rąk, ramion, nóg lub głowy, sztywność mięśni, problemy z utrzymaniem równowagi lub chodzeniem.

Wśród problemów zdrowotnych, z którymi najłatwiej pomylić chorobę Parkinsona, są: choroba Alzheimera, udar mózgu, stres, uraz głowy, drżenie samoistne.

Nie istnieją testy laboratoryjne, które mogłyby zdiagnozować chorobę Parkinsona. Rozpoznaje się ją zazwyczaj poprzez badania kliniczne.

3. Fibromialgia

To przewlekłe zapalenie stawów, które charakteryzuje się rozpowszechnionym bólem.
Główne objawy: lęk lub depresja, zwiększona wrażliwość na ból, obezwładniające zmęczenie.

Choroba nierzadko bywa mylona z reumatoidalnym zapaleniem stawów oraz zespołem przewlekłego zmęczenia.
Nie istnieją badania laboratoryjne pozwalające na zdiagnozowanie choroby. Rozpoznaje się ją zazwyczaj, gdy pacjent deklaruje doświadczenie bólu przez dłużej niż trzy miesiące i obecność przynajmniej jedenastu punktów na ciele, które są wyjątkowo wrażliwe na doznawanie bólu.

4. Borelioza

Wielonarządowa choroba zakaźna wywołana ukąszeniem przez kleszcza.
Do najpowszechniejszych objawów należą: duszność, ból w klatce piersiowej lub żebrach, nudności, wymioty; wysypka w miejscu ukąszenia, sztywność karku, drganie powiek lub twarzy.
Borelioza bywa mylona z: mononukleozą, grypą, zespołem przewlekłego zmęczenia, fibromialgią, depresją, zapaleniem opon mózgowych.

Jeśli wysypka nie jest widoczna, zaleca się dwuetapowy test na obecność przeciwciał we krwi: badanie krwi ELISA lub IFA, a następnie bardziej szczegółowe badania - Western Blot test.

5. Stwardnienie rozsiane


Progresywna choroba autoimmunologiczne, który atakuje centralny układ nerwowy.
Objawy: skurcze mięśni, brak koordynacji, zaburzenia równowagi, zaburzenia widzenia, zaburzenia poznawcze.
Bywa mylona z: zakażeniami wirusowymi, toczniem, chorobą Alzheimera, chorobą afektywną dwubiegunową.

W celu zdiagnozowania stwardnienia rozsianego wykonuje się badania krwi, by wykluczyć inne choroby, a także nakłucie lędźwiowe i MRI, które mogą pokazać uszkodzenia mózgu i rdzenia kręgowego charakterystyczne przy tej chorobie.

6. Celiakia

Choroba autoimmunologiczna, która powoduje niezdolność do trawienia glutenu, tj. białka pszenicy, żyta i jęczmienia. Główne objawy: wymioty, bóle brzucha, wzdęcia, biegunka, utrata masy ciała, anemia, skurcze mięśni nóg.

Zdarza się, że celiakia jest mylona z zespołem jelita drażliwego, chorobą Crohna, mukowiscydozą.
Badania krwi wykrywają wysoki poziom określonych przeciwciał. Jednakże w przypadku około 10% osób cierpiących na celiakię wspomniane badania nie dają rezultatów. W celu diagnozy wykonuje się też pobranie małych próbek jelita (biopsja) oraz testy DNA.

7. Zespół przewlekłego zmęczenia

To złożona choroba z kombinacją objawów o nieznanej przyczynie. Jej główne objawy to: utrata pamięci lub koncentracji, ból gardła, ból węzłów chłonnych szyi, bądź pod pachami, niewyjaśnione bóle mięśni i stawów, skrajne wyczerpanie.

Symptomy choroby przypominają: problemy z zatokami, zapalenie wątroby, fibromialgię, toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów.

Brak testów laboratoryjnych lub innych procedur diagnostycznych potwierdzających obecność zespół przewlekłego zmęczenia. Rozpoznanie opiera się na wykluczeniu podobnych zaburzeń.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Celiaklia - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Celiakia to najpoważniejsza nietolerancja pokarmowa - określa się ją też jako chorobę trzewną. Choroba ta nie jest alergią, z której można się wyleczyć - jest bowiem wywoływana specyficzną odpowiedzią autoimmunologiczną na produkty zawierające gluten. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 11:41:20, 16-07-2011 przekora



    Według danych GUS-u umieralność mężczyzn w Polsce w r 2008 wynosiła 71,3 lata natomiast umieralność kobiet wynosiła 80 lat. Natomiast w Grecji średnia życia wynosi 50-55lat. Jakie więc czynniki wpływają na długość życia Greków i Polaków, zważywszy że oliwa z oliwek, ryby i owoce morza nie są powszechnie spożywane w Polsce.
    ... zobacz więcej
  • 14:40:22, 25-07-2011 ~gość: 83.9.92.xxx

    Szukam informacji na temat / trądzika odwróconego/ ?
  • 00:51:45, 27-07-2011 jakempa

    Zdiagnozowanie choroby wymaga przede wszystkim odpowiednich badań i mądrego wywiadu lekarskiego, który ma dobre przygotowanie zawodowe i doświadczenie,
    Badania, które wskażą chorobę i potrzebne są do jej potwierdzenia, niestety przy naszej służbie zdrowia, są osiągalne tylko wtedy, kiedy prywatnie się zrobi i zapłaci z własnej kieszeni,/ znam to z doświadczenia,/ - jeżeli byśmy sami chcieli zrobić jakieś dodatkowe badania, które są konieczne przy diagnostyce, lekarz ich nawet nie zasugeruje , A wywiad? Który lekarz poswięca dzisiaj czas na rozmowy o tym co pacjentowi tak naprawdę dolega ,...papierki, biurokracja,... 15 minut i następny pacjent,

    Lekarze widzą przypadki, statystyki, wypisują recepty,
    Nie spotkałam lekarza, który widziałby całosciowo pacjenta i próbował znaleźć przyczynę jego choroby, Dzisiaj tylko wypisanie recepty,... ewentualnie badania cholesterolu /by nabić kiesę firmom farmaceutycznym/ no może poziom cukru i to badanym własnym lekarskim glukometrem,..I tak to się zamyka, diagnostyka, profilaktyka, leczenie,...
    ... zobacz więcej
  • 09:45:55, 27-07-2011 Vika

    Cytat:
    jakempa
    Nie spotkałam lekarza, który widziałby całosciowo pacjenta i próbował znaleźć przyczynę jego choroby, Dzisiaj tylko wypisanie recepty,... ewentualnie badania cholesterolu /by nabić kiesę firmom farmaceutycznym/ no może poziom cukru i to badanym własnym lekarskim glukometrem,..I tak to się zamyka, diagnostyka, profilaktyka, leczenie,...
    Z przykrością potwierdzam to wszystko. Nie mam już nadziei na wygrzebanie się z problemów, dzięki takiej właśnie opiece lekarskiej,takiej spychomanii i znieczulicy a może nieuctwu.Nie wiem już, jak to jest,że lekarz rodzinny nie jest w stanie niczego zdiagnozować, że nie ma podstawowej wiedzy na temat wszystkich chorób. To zawężenie specjalizacji do niczego dobrego nie prowadzi.Dziś nawet w stomatologii dochodzi do absurdów. Znów pacjent jest odbijany jak piłka.
    ... zobacz więcej
  • 10:29:42, 27-07-2011 ansty

    Kiedyś gdzieś przeczytałam bardzo mądre słowa o współczesnych lekarzach:lekarz w czasie wizyty chorego powinien zwracać baczną uwagę na wszystko! na kolor skóry, na czystość oddechu. Zapach z ust jest charakterystyczny dla niektórych chorób np.cukrzycy,choroby jelit.Wypowiedział się jeden katowickie lekarz na temat muszli klozetowych - otóż szukał w sklepach muszli z tzw.półeczką, czyli takiej jakie były w użyciu kiedyś. Teraz są z odprowadzeniem kału od razu do rury ściekowej i delikwent nic nie widzi co z siebie wydala.A powinien!!!Nie tylko to co do siebie wkłada, ale i to co z niego wychodzi!!To bardzo ważne w diagnostyce różnych chorób!!No ale mamy to co mamy i już!!
    ... zobacz więcej
  • 17:16:31, 27-07-2011 babciela

    Nie piszcie tak o wszystkich lekarzach...NFZ narzucil nam od lipca tego roku nieslychanie dużo papierkowej roboty- np nie wpisuje dgn po łacinie tylko symbolami- które znajduje w specjalnej ksiazeczce i trwa to wieki.NFZ preferuje diagnostyke najtanszymi badaniami np nie MRI lub TK , ale zwykly rtg ktore g.... daje- muszę sie naprawdę naglowić, aby uzasadnić , dlaczego Tk np , a nie rtg.Najtansze badania to własnie cholestearol, cukier, mocz, morfologia. Za te badania płacimy najmniej( bo za badania w przychodniach płacimy- my- lekarze)czyli pomyslcie, ile razy pacjent musi przyjsc do przychodni specjalistycznej abym mogla zlecic badania i jeszcze cos zarobic.Nie musicie upominac się o badania, ja tego tez nie lubie, ale wymagajcie pełnej diagnosyki- jest tutaj na pewno w PORADACH jakis lekarz, który mniej więcej powie jakich badan oczekiwalby w danej chorobie.Chodzcie do lekarzy doswiadczonych i starszych, nas nauczono, ze najpierw pacjet a potem pieniąchy.No, i mimo wszystko patrzcie na ręce lekarzy i na to co przepisuja- macie pelne prawo wiedziec jakie jest rozpoznanie i jak dziala lek- nie czytajcie ulotek- bo wlosy staja deba na głowie , jak firmy zabezpieczaja się. Nie wiem jak to jest u Was, ale juz dawno zabroniono odwiedzin przedstawicielom firm w przychodniach- a wie nie nabijamy kabzy- chyba, że sie myle. Odsylanie pacjentow do specjalistów nnych dziedzin wynika z tego, ze nie mam procedur przypisanych innej specjalnosci- np przy bolu kolan nie moge zlecic badan- bo nie mam tych procedur i musze osłac do ortopedy lub reumatologa....
    ... zobacz więcej
  • 11:10:27, 28-07-2011 Vika

    Dr,Elu! Przepraszam,,oczywiście że nie wszystkich to dotyczy, są rodzynki,są wspaniali ludzie wśród lekarzy,,tylko ten cały ch.....y system.........
    to wszystko przeciw ludziom chorym.Dużo napisałam, życie doświadcza boleśnie, za dużo, i skasowałam.
    Pozdrawiam serdecznie.
  • 20:40:55, 11-04-2012 ~gość: 46.76.148.xxx

    TOCZEN-LUPUS po lacinie czyli wilk!!! W tej chorobie czlowiek sobie wilkim,okropne chorobsko,od kilku lat cierpie z tego powodu-to choroba tkanki lacznej-a to...prawie caly organizm- pluca nerki,serce,ukl.kostny.nerwowyitd. Towarzyszy mi bol-ostry,gleboki,przemieszczajacy sie,cala dobe-mozna zwariowac...bo ile mozna brac tramalu i metypredu???-to sterydy,,,i totalne zmeczenie...i boli nawet skora!!! CIEZKIE JEST ZYCIE CHOREGO...
  • 08:47:24, 12-04-2012 rebelio

    Cytat:
    babciela
    Nie piszcie tak o wszystkich lekarzach...NFZ narzucil nam od lipca tego roku nieslychanie dużo papierkowej roboty- np nie wpisuje dgn po łacinie tylko symbolami- które znajduje w specjalnej ksiazeczce i trwa to wieki.NFZ preferuje diagnostyke najtanszymi badaniami np nie MRI lub TK , ale zwykly rtg ktore g.... daje- muszę sie naprawdę naglowić, aby uzasadnić , dlaczego Tk np , a nie rtg.Najtansze badania to własnie cholestearol, cukier, mocz, morfologia. Za te badania płacimy najmniej( bo za badania w przychodniach płacimy- my- lekarze) czyli pomyslcie, ile razy pacjent musi przyjsc do przychodni specjalistycznej abym mogla zlecic badania i jeszcze cos zarobic. Nie musicie upominac się o badania, ja tego tez nie lubie, ale wymagajcie pełnej diagnosyki - jest tutaj na pewno w PORADACH jakis lekarz, który mniej więcej powie jakich badan oczekiwalby w danej chorobie. Chodzcie do lekarzy doswiadczonych i starszych, nas nauczono, ze najpierw pacjet a potem pieniąchy. No, i mimo wszystko patrzcie na ręce lekarzy i na to co przepisują - macie pelne prawo wiedziec jakie jest rozpoznanie i jak dziala lek - nie czytajcie ulotek- bo wlosy staja deba na głowie, jak firmy zabezpieczaja się. Nie wiem jak to jest u Was, ale juz dawno zabroniono odwiedzin przedstawicielom firm w przychodniach - a wie nie nabijamy kabzy - chyba, że sie myle. Odsylanie pacjentow do specjalistów nnych dziedzin wynika z tego, ze nie mam procedur przypisanych innej specjalności - np przy bólu kolan nie moge zlecić badan- bo nie mam tych procedur i musze posłac do ortopedy lub reumatologa....
    hej, BabciuElu, jesteś lekarzem?

    Mam bardzo złe doświadczenia, moje problemy były lekceważone, to mniej więcej tak, jakbyś coś mówiła a słuchacz nie słyszał, metoda na głuszca, ja swoje, on swoje.
    Potraktowali mnie jak rozhisteryzowaną idiotkę czy co? A może za spokojnie to mówiłam i nie umiałam przykuć uwagi? Uznałam, że medycyna nie zna mojego przypadku. Skutek taki że w życiu nie byłam w stanie zrobić nic tak jak inni ludzie, przez wiele lat nie pracowałam, bo nie byłam w stanie.
    ... zobacz więcej
  • 08:57:02, 12-04-2012 rebelio

    Cytat:
    jakempa
    Zdiagnozowanie choroby wymaga przede wszystkim odpowiednich badań i mądrego wywiadu lekarskiego, który ma dobre przygotowanie zawodowe i doświadczenie,
    Badania, które wskażą chorobę i potrzebne są do jej potwierdzenia, niestety przy naszej służbie zdrowia, są osiągalne tylko wtedy, kiedy prywatnie się zrobi i zapłaci z własnej kieszeni,/ znam to z doświadczenia,/ - jeżeli byśmy sami chcieli zrobić jakieś dodatkowe badania, które są konieczne przy diagnostyce, lekarz ich nawet nie zasugeruje , A wywiad? Który lekarz poswięca dzisiaj czas na rozmowy o tym co pacjentowi tak naprawdę dolega ,...papierki, biurokracja,... 15 minut i następny pacjent,

    Lekarze widzą przypadki, statystyki, wypisują recepty,
    Nie spotkałam lekarza, który widziałby całosciowo pacjenta i próbował znaleźć przyczynę jego choroby, Dzisiaj tylko wypisanie recepty,... ewentualnie badania cholesterolu /by nabić kiesę firmom farmaceutycznym/ no może poziom cukru i to badanym własnym lekarskim glukometrem,..I tak to się zamyka, diagnostyka, profilaktyka, leczenie,...
    dokladnie tak

    Czy wiecie, że moja znajoma pracuje w firmie badającej leki i od czasu do czasu robia nabór ochotników do badań. Kiedyś mieli grupe kontrolną 40plus i okazalo się że w tej grupie tylko 4 osoby na 100 nie miały wirusa typu C.
    Innym razem były to badania na 50 plus i inna grupa chętnych do badań, na 20 osób tylko jedna się nadawała do projektu, tj była zdrowa, reszta odpadła. Wszyscy ci ludzie byli pewni, że są zdrowi.

    No i co my tu o służbie zdrowia gadać będziemy. Diagnostyka leży, wyrwanie czegokolwiek, nawet skierowania do specjalisty jest wysiłkiem, nie wszyscy lekarze się spieszą z takimi skierowaniami, tracą pacjenta. Na specjalistę czeka się miesiącami, np okulista czy dermatolog. To jest służba zdrowia? To jest czysta kpina, a raczej rodzaj eutanazji.

    Osobiście nie mam nic przeciwko temu, życie na tym polega, że w pewnym momencie gaśnie i czasem robi to powolutku i długo, tylko po co ta hipokryzja?
    ... zobacz więcej

Strony : 1 2 3 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy