Strona głównaChorobyChoroba dwubiegunowa w rodzinie to szybsze starzenie się

Choroba dwubiegunowa w rodzinie to szybsze starzenie się

Osoby z rodzinną historią choroby afektywnej dwubiegunowej mogą „starzeć się" szybciej niż pozostali.
Choroba dwubiegunowa w rodzinie to szybsze starzenie się [fot. Pete Linforth from Pixabay]
Jak ustalono, osoby, w których rodzinach występowały przypadki , starzały się szybciej niż inni. Co ciekawe, odkryto też, że pacjenci z tą chorobą, którzy zażywali lit - główny lek przepisywany na taką dolegliwość - mają dłuższe telomery (co stanowi oznakę wolniejszego starzenia się biologicznego) w porównaniu z pacjentami nieleczonymi pierwiastkiem.

Szybsze starzenie się na poziomie biologicznym może wyjaśniać, dlaczego wskaźniki chorób związanych ze starzeniem się, takich jak choroby układu krążenia, i , są wyższe wśród pacjentów z chorobą afektywną dwubiegunową. Trzeba jednak sprawdzić, czy krewni chorych na chorobę afektywną dwubiegunową także są narażeni na choroby związane ze .

Aby zmierzyć biologiczne starzenie się, naukowcy zbadali telomery u 63 pacjentów z chorobą afektywną dwubiegunową, 74 krewnych pierwszego stopnia i 80 niespokrewnionych zdrowych osób.

Telomery znajdują się na końcu chromosomów i działają jak „czapki" chroniące DNA w każdej z naszych komórek. Telomery skracają się każdorazowo, gdy komórka dzieli się, tworząc nowe komórki. Wreszcie struktury te są tak krótkie, że ulegają całkowitemu zniszczeniu i komórki nie mogą już się replikować. Długość telomerów jest więc markerem wieku biologicznego, jeśli są skrócone, wskazują starzenie się komórki.

Tempo, w jakim telomery skracają się w ciągu naszego życia, może się różnić w zależności od kilku czynników środowiskowych i genetycznych. Oznacza to, że dwie osoby w tym samym wieku metrykalnym mogą nie być w tym samym wieku biologicznym.
Teraz odkryto, że zdrowi krewni pacjentów z chorobą afektywną dwubiegunową cechowali się krótszymi telomerami w porównaniu do osób, które nie miały w rodzinie nikogo chorego na wspomnianą chorobę.

Skany MRI pozwoliły pokazać związek między długością telomerów a strukturą mózgu, szczególnie w hipokampie, obszarze odpowiadającym za regulację nastroju. Ustalono, że wyższe wskaźniki biologicznego starzenia (tj. krótsze telomery) oznaczały mniejszą objętość hipokampu.

Według ekspertów, skrócenie telomerów może być związane ze zmniejszoną zdolnością tworzenia się nowych komórek mózgowych w hipokampie, co może zmniejszyć ten region i w efekcie zwiększyć ryzyko zaburzeń nastroju, takich jak choroba afektywna dwubiegunowa.

- Nasze badanie pokazuje, że długość telomerów jest adekwatnym markerem starzenia się biologicznego i podatności na chorobę afektywną dwubiegunową. Co więcej, białka, które chronią przed skracaniem telomerów, mogą być nowym celem leczenia dla osób z tą chorobą - wyjaśnia dr Sophia Frangou z Icahn School of Medicine przy Mount Sinai.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy