Strona głównaChorobyCukrzyca zwiększa ryzyko choroby Parkinsona

Cukrzyca zwiększa ryzyko choroby Parkinsona

Osoby chorujące na cukrzycę typu 2 mają zwiększone ryzyko rozwoju choroby Parkinsona.
Cukrzyca zwiększa ryzyko choroby Parkinsona [Fot. komokvm - Fotolia.com]
Badacze z University College London Institute of Neurology przeprowadzili badania, z których wynika, że diabetycy odznaczają się średnio o 32 proc. wyższym ryzykiem w późniejszym życiu w porównaniu do osób bez .

Szczególnie narażeni na procesy neurodegradacyjne byli ludzi, u których w postaci uszkodzeń siatkówki, a także nerek i nerwów. Pacjenci ci byli o 49 proc. bardziej narażeni na rozwój Parkinsona niż pozostali. Ponadto wyższe ryzyko odnotowano u młodych diabetyków, z grupy czterdziestokilkulatków.

W badaniach wzięto pod uwagę dane dotyczące dwóch milionów pacjentów z cukrzycą. Przez kilkanaście lat monitorowano ich stan zdrowia, porównując go z sześcioma milionami pacjentów, u których w tym samym okresie rozpoznano zupełnie inne dolegliwości, np. zwichnięcia, czy żylaki, a także u których przprowadzono zabieg wycięcia wyrostka robaczkowego lub wymiany stawu biodrowego. Okazało się, że tylko obecność cukrzycy zwiększała prawdopodobieństwo rozwoju problemów neurodegradacyjnych.

Jakkolwiek badanie nie dowiodło istnienia związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy cukrzycą i Parkinsonem, jest on prawdopodobny z dwóch powodów. Jednym z nich jest to, że pewna predyspozycja genetyczna ma związek z obiema wymienionymi chorobami. Drugi zaś to możliwy wpływ określonych procesów w organizmie na te dolegliwości - przypuszczalnie pewne oddziaływanie ma tu produkcja i zaburzenia kontroli ilości glukozy we krwi.

Szacuje się, że na całym świecie na chorobę Parkinsona cierpi ponad 10 milionów ludzi. Częstość występowania choroby, czyli odsetek nowo zdiagnozowanych przypadków, wzrasta z wiekiem. Zgodnie z szacunkami, jedynie 4 procent osób z chorobą Parkinsona diagnozuje się przed ukończeniem 50 lat.

O badaniach można przeczytać w magazynie Neurology.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy