Strona głównaChorobyJak niedobór lub nadmiar snu wpływa na ryzyko zawału

Jak niedobór lub nadmiar snu wpływa na ryzyko zawału

Brytyjscy i amerykańscy badacze ostrzegają, że zarówno niedostateczna długość snu i jak i „polegiwanie" mogą zwiększać ryzyko zawału.
Jak niedobór lub nadmiar snu wpływa na ryzyko zawału [Fot. Rido - Fotolia.com]
Przez siedem lat monitorowano wzorce snu u tysięcy osób w wieku 40-69 lat i okazało się, że osoby sypiające poniżej 6 godzin na dobę mają o 20 proc. wyższe ryzyko zawału niż ludzie śpiacy 6-9 godzin. Ci z kolei, którzy śpią ponad 9 godzin, cechują się aż o 34 proc. wyższym prawdopodobieństwem w porównaniu do osób odpoczywających 6-9 godzin na dobę.

To nie wszystko. Odpowiednia pomaga też osłabić zagrożenie zawałem także u osób o genetycznych predyspozycjach do zawału - o 18 proc. w porównaniu z tymi, którzy sypiają zbyt krótko lub zbyt długo.

Im krócej sypiano, tym zagrożenie zawałowe było wyższe. Podobnie rzecz się miała ze znacznie wydłużonym odpoczynkiem. Ludzie sypiający mniej niż 5 godzin na dobę cechowali się o 52 proc. wyższym prawdopodobiestwem doświadczenia zawału niż osoby śpiące po 6-9 godzin, a uczestnicy sypiający ponad 10 godzin na dobę - aż dwukrotnie wyższym.

Już wiele testów pokazało związk pomiędzy długością snu i różnymi problemami zdrowotnymi, szczególnie chorobami serca. Autorzy zaznaczają, że badania te mają charakter obserwacyjny, więc nie dowodzą żadnego związku przyczynowo-skutkowego pomiedzy długością snu i chorobami. Wiadomo jednak, że określone czynniki sprzyjające kłopotom z układem sercowo-naczyniowym mają też związek z nieprawidłowościami w zakresie snu, rzecz dotyczy m. in. , poziomu aktywności fizycznej, palenia , etc.

Badania MRI, czyli rezonansem magnetycznym, pokazały również, że określone warianty genetyczne odpowiadające za zwiększone ryzyko , mają też związek z krótszym snem.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy