Strona głównaChorobyJak niedobór snu skutkuje Alzheimerem

Jak niedobór snu skutkuje Alzheimerem

Jeśli niedosypiasz, znacznie bardziej narażasz się na szybszy rozwój demencji. Niedostateczna ilość snu oznacza wzrost poziomu związanego z rozwojem otępienia białka o nazwie tau.
Jak niedobór snu skutkuje Alzheimerem [Fot. motortion - Fotolia.com]
przyspieszają nagromadzanie się w mózgu toksycznych substancji, które sprzyjają , mówią amerykańscy badacze.

Od jakiegoś czasu łączono zaburzenia snu z większym zagrożeniem demencją, nie było jednak wiadomo, dlaczego tak się dzieje. W nowym badaniu na myszach odkryto, że niedostateczna ilość odpoczynku oznacza wzrost związanego z progresją otępienia białka o nazwie tau, wyjaśniają uczeni z Washington University School of Medicine.

Porządny, regularny chroni zdrowie mózgu. Narząd ten potrzebuje czasu na powrót do sił po wykonywaniu setek zadań w ciągu dnia, jeśli mu tego nie umożliwimy, nie tylko będziemy mniej wydajni, ale też narazimy się na poważne choroby - jedną z nich jest demencja.

Naukowcy zmierzyli poziom białka tau zarówno u myszy sypiających odpowiednią ilość godzin oraz niedosypiających. Ustalono, że ilość tau w płynie otaczającym komórki mózgu gryzoni, które są zwierzętami nocnymi, była około dwa razy wyższa w wieczorami, gdy zwierzęta były bardziej przebudzone i aktywne, niż w ciągu dnia, kiedy myszy częściej spały. Zakłócenie odpoczynku gryzoni w ciągu dnia wywołało podwojenie dziennych poziomów tau.

Białko tau naturalnie znajduje się w mózgu ludzi zdrowych, jednakże w określonych warunkach może gromadzić się tworząc struktury, które niszczą pobliską tkankę i są związane z osłabieniem .

Tau jest uwalniane na jawie w czasie naszej aktywności, proces ten zostaje zaś zahamowany podczas snu, co ułatwia oczyszczanie mózgu ze wspomnianego białka. Jeśli cykl snu ulega zaburzeniu, dchodzi do szkodliwej dla zdrowia kumulacji tau, wyjaśniają badacze.

Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie Science.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy