Strona głównaChorobyJak zmiany klimatyczne sprzyjają chorobom psychicznym

Jak zmiany klimatyczne sprzyjają chorobom psychicznym

Ocieplanie klimatu nie pozostaje bez wpływu na zdrowie ludzi - i dotyczy to zarówno dolegliwości fizycznych, jak i psychicznych.
Jak zmiany klimatyczne sprzyjają chorobom psychicznym [Fot. piyaset - Fotolia.com]
Jak ostrzegają amerykańscy uczeni, już krótka ekspozycja na ekstremalne warunki pogodowe, długletnie ocieplenie, czy narażenie na tropikalny cyklon ma związek problemami ze .

Uczeni z Massachusetts Institute of Technology (MIT) i Harvard University wskazują, że obserwujemy obecnie znaczące zmiany klimatyczne, a 2016 rok był w USA najcieplejszy, odkąd zaczęto odnotowywać temperaturę. Jednocześnie dolegliwości psychiczne stają się coraz powszechniejsze. Według badaczy, nie jest to zbieg okoliczności - wzrost globalnej temperatury może mieć przełożenie na coraz częstsze problemy psychiczne ludzi.

Naukowcy wykazali ostatnio, że wpływ zmian klimatycznych może dotyczyć zdrowia psychicznego poprzez szereg bezpośrednich i pośrednich mechanizmów. Zestawiając dane meteorologiczne ze zbieranymi przez dekadę informacjami na temat niemal 2 milionów losowo wybranych mieszkańców USA, odkryto, że doświadczenia związane z cieplejszymi temperaturami i dodatkowymi opadami pogarszają zdrowie psychiczne. Wieloletnie ocieplenie zaś wiąże się ze zwiększoną częstością występowania problemów ze zdrowiem psychicznym, piszą autorzy badań.

Każdy gatunek zwierząt odczuwa skutki globalnego ocieplenia. Ludzie również. Okazuje się jednak, że nasz specyficzny układ nerwowy, w tym mózg, ponosi określone konsekwencje w związku ze zmianami klimatu.

Dotychczasowe analizy wykazały, że w upalne dni do izby przyjęć trafia więcej niż zwykle pacjentów, a przyczyną tego są nie tylko czy odwodnienie. Nierzadko powodem są tu problemy psychiczne. W gorące dni ludzie stają się też bardziej impulsywni i nieobliczalni. Przy takiej aurze zwiększa się również prawdopodobieństwo niepożądanych skutków leków zażywanych przy chorobach psychicznych.

Już wcześniejsze badania wskazały na relację pomiędzy zwiększeniem średniej temperatury i wyższą liczbą oraz wskazujących na objawy postów w mediach społecznościowych. Teraz zestawiono kilkuletnie dane dotyczące zmian temperatury z informacjami na temat zdrowia psychicznego 2 milionów ludzi.

Okazało się, że w miesiącach, w których średnia temperatura przekraczała 30 stopni, odnotowano jednoprocentowe zwiększenie zgłoszeń do lekarza z powodu problemów psychicznych. Podobne skutki daje długi deszcz - jeśli padało przez co najmniej 25 dni w miesiącu, odsetek pacjentów z zwiększał się o 2 proc.

Także huragany i inne gwałtowne zjawiska meteorologiczne oznaczały wzrost wizyt u psychologów, psychiatrów i psychoterapeutów.

O badaniach można przeczytać w czasopiśmie Proceedings of National Academy of Sciences.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy