Strona głównaChorobyJedna z przyczyn raka - przypadek...

Jedna z przyczyn raka - przypadek...

Nie chodzi o to, że jedni mają więcej genetycznego szczęścia, a inni mniej - poza czynnikami dziedziczonymi i stylem życia, za rozwój raka może odpowiadać przypadek, a przynajmniej nie wiadomo czy są jakieś określone przyczyny, dla których w pewnych przypadkach przy replikacji DNA występuje błąd i zaczyna rozwijać się nowotwór.
Jedna z przyczyn raka - przypadek... [© Ravil Sayfullin - Fotolia.com] Badacze z Johns Hopkins University School of Medicine w Boltimore odkryli, że nie tylko aspekty genetyczne i sposób na życie mają wpływ na rozwój , może za to odpowiadać błąd w postaci mutacji przy replikacji DNA. Nie wiadomo zaś, dlaczego do takich błędów dochodzi, może to być po prostu przypadek.

Już dwa lata temu uczeni odkryli, że za powstawanie komórek nowotworowych odpowiedzialny może być przypadek. Wówczas jednak środowisko naukowe skrytykowało wyniki ze względu na pewne ograniczenia tych testów, w tym niezuwzględnienie danych dotyczących określonych form raka, takich jak i . Teraz badacze wzięli pod uwagę dane epidemiologiczne obejmujące 32 rodzaje raka zebrane w 69 krajach.

Po zastosowaniu odpowiedniego modelu matematycznego dla analizy danych, potwierdzono wcześniejsze wyniki. W istocie może dochodzić do powstawania komórek rakowych, gdy w DNA mają miejsce co njamniej dwie mutacje. Ustalono, że 66 proc. mutacji nowotworowych wynika błędów replikacji, 29 proc. następuje ze względu na styl życia i czynniki środowiskowe, a pozostałe 5 proc. ma przyczyny w czynnikach genetycznych.

Jak mówią autorzy, wiadomo, że należy unikać tego, co sprzyja nowotworom, tj. np. palenia papierosów. Jednakże nie stanowi tak powszechnej wiedzy to, że za każdym razem, gdy DNA się powiela i z jednej komórki powstają dwie, może dochodzić do błędów. Te błędy z kolei to jedna z istotnych przyczyn mutacji nowotworowych, których wcześniej nie dostrzegano, wyjaśniają badacze.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że różne formy raka stanowią drugą główną przyczynę śmierci w skali globalnej. Odpowiadały za 8,8 milionów zgonów w 2015 roku. Najpowszechniejsze rodzaje raka wśród mężczyzn to: rak gruczołu krokowego, , żołądka i wątroby, podczas gdy w przypadku kobiet najczęsciej rozwijają się: rak piersi, jelita grubego, płuc, szyjki macicy i .

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy