Strona głównaChorobyJeśli babcia paliła papierosy, wnuk jest narażony na astmę

Jeśli babcia paliła papierosy, wnuk jest narażony na astmę

To, jak o siebie dbamy, ma wpływ nie tylko na nas samych, ale i na nasze dzieci, wnuki i kolejne pokolenia. Dziecko, którego babcia paliła, gdy była w ciąży z jego matką, ma dwukrotnie większe ryzyko zachorowania na astmę niż wnuki niepalących babć.
Jeśli babcia paliła papierosy, wnuk jest narażony na astmę [fot. PublicDomainPictures from Pixabay]
Szkodliwy wpływ na płuca może być przekazywany z pokolenia na pokolenie, od babci do wnuka, nawet jeśli matka dziecka nie ma żadnych zmian w układzie oddechowym.

- Jeśli kobieta pali w ciąży, zarówno jej dzieci, jak i wnuki mogą być bardziej narażone na astmę. Odkrycia sugerują, że palenie może mieć trwalszy wpływ na zdrowie rodzin, niż zdawaliśmy sobie sprawę - mówi dr Frank D. Gillilan z Uniwersytetu Południowej Kalifornii.

Odkryto, że:
  • dzieci, których matki paliły w ciąży, były półtora raza bardziej narażone na rozwój we wczesnym okresie życia niż dzieci kobiet, które nie paliły w ciąży;
  • dzieci, których babcie paliły, były ponad dwukrotnie bardziej narażone (2,1 razy) na astmę;
  • nawet jeśli matka dziecka nie paliła w czasie ciąży - ale robiła to babcia dziecka - ryzyko zachorowania na astmę przez potomka było prawie dwukrotnie wyższe (1,8 razy);
  • jeśli zarówno matka, jak i babcia paliły w czasie ciąży, prawdopodobieństwo rozwoju astmy u dziecka było ponad dwa i pół razy (2,6 razy) wyższe.
Sądzimy, że kiedy kobieta w ciąży pali papierosy, może to wpływać na DNA jej płodu w mitochondriach, a jeśli rzecz dotyczy dziewczynki, oddziałuje to również na jej przyszłe komórki rozrodcze. Myślimy też, że powstałe uszkodzenia wpływają na córki i zwiększają jej podatność na astmę, która jest następnie przekazywana jej dzieciom - mówi dr Gilliland.
Jak wyjaśniają uczeni, kiedy kobieta w ciąży pali, substancje zawarte w dymie papierosowym mogą biologicznie uszkodzić jej płód. Dym może wpływać na dziecko w dwojaki sposób: po pierwsze, jeśli dziecko jest dziewczynką, może to wpłynąć na jej komórki jajowe, co z kolei grozi przyszłym dzieciom tejże dziewczynki; po drugie, mitochondria płodu mogą zostać uszkodzone i część genów może być włączona lub wyłączona, a to z kolei także może być przekazywane dalszym pokoleniom.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć