Strona głównaChorobyKamienie żółciowe - czy można rozpoznać ich obecność?

Kamienie żółciowe - czy można rozpoznać ich obecność?

Kamienie żółciowe tworzą się w pęcherzyku żółciowym ze składników żółci. U większości ludzi brakuje objawów, tymczasem dolegliwość dotyczy 1-4 proc. ludzi. Powikłania kamieni żółciowych mogą być jednak poważne i obejmować: zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie trzustki, żółtaczkę i zakażenie przewodu żółciowego. Sprawdź, jakie symptomy - o ile występują - mogą świadczyć o chorobie.
Kamienie żółciowe - czy można rozpoznać ich obecność? [Fot. jozsitoeroe - Fotolia.com]
Czynniki ryzyka obejmują: zażywanie tabletek antykoncepcyjnych, ciążę, rodzinną historię kamieni żółciowych, , , wiek powyżej 40 lat, , szybką utratę wagi. Ryzyko choroby można ograniczyć poprzez utrzymywanie prawidłowej masy ciała, odpowiednie ćwiczenia i stosowanie zdrowej diety.

W woreczku żółciowym może się tworzyć jeden lub kilka kamieni. Mogą one być tak małe jak ziarenko piasku lub mieć wielkość piłeczki golfowej. Jeśli są dostatecznie małe i znajdują się w określonym miejscu, nie zakłócają funkcji pęcherzyka żółciowego, wątroby lub trzustki i nie dają objawów.

Jeśli kamień żółciowy blokuje którykolwiek z przewodów łączących woreczek żółciowy z wątrobą lub trzustką, następuje atak choroby. Nierzadko zdarza się to w nocy, po obfitym posiłku i ból może utrzymywać się kilka godzin. Atak słabnie, kiedy kamień się przemieści, jeśli jednak nie zmieni miejsca, mogą wystąpić powikłania w postaci zapalenia trzustki lub infekcji. Nieleczone ataki choroby mogą stanowić śmiertelne zagrożenie.

Jak wynika z badań, poważne ataki kamicy żółciowej występują u relatywnie niewielkiej grupy pacjentów. W każdym razie warto poznać objawy choroby. Należą do nich:
  • Ból w górnej prawej części brzucha, który nasila się przez około 30 minut do kilku godzin
  • Gorączka lub dreszcze
  • Zażółcenie skóry lub białek oczu
  • i wymioty
  • Mocz o barwie herbaty lub jasne stolce

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy