Strona głównaChorobyKiedy zażywać leki na nadciśnienie

Kiedy zażywać leki na nadciśnienie

Pora zażywania leków na nadciśnienie nie pozostaje bez znaczenia dla ich efektywności, mówią uczeni z Uniwersytetu w Vigo w Hipszanii.
Kiedy zażywać leki na nadciśnienie [fot. Laurynas Mereckas on Unsplash]
Badania pokazują, że przyjmowanie leków na nadciśnienie wieczorem daje lepsze skutki niż zażywanie ich rano. Wieczorne stosowanie tych farmaceutyków znacząco zmniejsza ryzyko takich zdarzeń sercowo-naczyniowych, jak zawał czy udar.

Autorzy przeanalizowali dane medyczne ponad 19 tysięcy ludzi, którym lekarze przepisywali leki na nadciśnienie. Podczas sześcioletniego okresu testów, każdy z uczestników przynajmniej raz w roku był poddawany 48-godzinnemu ambulatoryjnemu monitorowaniu ciśnienia.

Odkryto, że przyjmowanie tych medykamentów przed snem pozwala lepiej kontrolować poziom ciśnienia i oznacza niższe ryzyko śmierci lub choroby w wyniku problemów z sercem i naczyniami krwionośnymi.

W porównaniu z osobami, które przyjmowały leki rano, ludzie zażywający przed snem mieli o 45 proc. niższe ryzyko śmierci z powodu zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca, udar lub niewydolność serca.

Sama w sobie pora brania leków wydawała się dawać takie efekty, uwzględniono bowiem także inne czynniki, które mogą wpływać na prawdopodobieństwo kłopotów sercowo-naczyniowych, takie jak: płeć, wiek, poziom cholesterolu, palenie papierosów i obecność choroby nerek lub cukrzycy typu 2.

Ustalono, że przyjmowanie farmaceutyków na nadciśnienie w porze wieczornej miało związek z obniżeniem o 66 proc. ryzyka śmierci z powodu chorób serca lub naczyń krwionośnych, o 49 proc. ryzyka udaru, o 44 proc. zawału serca i o 42 proc. niewydolności serca.

Jak zaznaczają autorzy, obecnie dostępne zalecenia w zakresie leczenia nadciśnienia nie obejmują pór przyjmowania medykamentów, uzyskane wyniki zaś wskazują na bardzo duże różnice w efektywności leków w zależności od godzin ich dostarczania sobie.

Wyniki badań są dostępne w magazynie European Heart Journal: Bedtime hypertension treatment improves cardiovascular risk reduction: the Hygia Chronotherapy Trial

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy