Strona głównaChorobyKiepska dieta i brak ćwiczeń - prosta droga do demencji

Kiepska dieta i brak ćwiczeń - prosta droga do demencji

Dieta i ćwiczenia fizyczne mogą wpływać na zmniejszenie ryzyka pogorszenia funkcji poznawczych i demencji.
Kiepska dieta i brak ćwiczeń - prosta droga do demencji [fot. Gundula Vogel from Pixabay]
Sposób odżywiania się i ma potencjalny wpływ na neurogenezę hipokampa (proces, w którym mózg wytwarza nowe komórki mózgowe). Tymczasem zmieniona neurogeneza w mózgu może potencjalnie stanowić wczesny biomarker zarówno osłabienia możliwości poznawczych, jak i .

W badaniu sprawdzono, w jaki sposób krew uczestników z zaburzeniami poznawczymi i bez nich może wpływać na neurogenezę hipokampa oraz czy dieta i ćwiczenia są tu istotnymi czynnikami. W badaniu wzięło udział kilkaset osób w wieku powyżej 65 lat. Pobrano od nich krew i zebrano informacje na temat stylu życia oraz dane medyczne. Zdrowie poznawcze uczestników monitorowano przez 12 lat.

Okazało się, że już 12 lat przed diagnozą zaburzenia poznawcze były związane z nasileniem śmierci nerwowych komórek macierzystych. Odkryto również, że ćwiczenia, sposób odżywiania się oraz poziom , karotenoidów i lipidów są powiązane z tempem, w jakim obumierają komórki. Co więcej, wysiłek fizyczny i dieta były kluczowymi czynnikami, które wskazywały zagrożenie osłabieniem poznawczym. Autorzy odkryli, że zmniejszona aktywność fizyczna i niedożywienie skutkują śmiercią większej ilości komórek, co z kolei intensyfikuje ryzyko problemów kognitywnych.

Badanie wykazało, że nie tylko istnieją indywidualne markery neurogenezy hipokampa związane z zaburzenia poznawczymi i demencją 12 lat później, ale także, że istnieje pewien stopień swoistości co do diagnozy podtypów demencji.

- Jeśli u danej osoby następuje wzrost poziomu śmierci komórek podczas różnicowania się ich (kiedy nerwowe komórki macierzyste stają się neuronami), możemy to traktować jako potencjalny znak ostrzegawczy . Równocześnie spadek poziomu śmierci komórek podczas proliferacji (procesu, w którym pojedyncza komórka dzieli się na dwie) i zmniejszona integralność komórek progenitorowych hipokampa może być postrzegana jako wskaźnik odpowiednio choroby Alzheimera i otępienia naczyniowego - mówi dr Sandrine Thuret.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy