Strona głównaChorobyKiepski sen ekspresowo zwiększa markery choroby Alzheimera

Kiepski sen ekspresowo zwiększa markery choroby Alzheimera

Niedostatecznie długi i słaby jakościowo sen od jakiegoś czasu wiązano z zaburzeniami poznawczymi i chorobą Alzheimera. Teraz ustalono, że już jedna „zarwana" noc wywołuje wzrost poziomu markera demencji.
Kiepski sen ekspresowo zwiększa markery choroby Alzheimera [fot. Jp Valery on Unsplash]
Kiedy młodych zdrowych mężczyzn jednej nocy pozbawiono snu, w ich krwi zwiększył się poziom białka tau w porownaniu z pomiarem po nocy spokojnego, nieprzerwanego odpoczynku.

Tau to białko, które występuje w aktywnych neuronach i zwykle jest szybko usuwane z mózgu, w przypadku rozwoju jednak dochodzi do jego kumulacji i powstawania całych złogów tej substancji. Według lekarzy, takie złogi są jedną z oznak rozwoju otępienia.

W badaniach wzięło udział kilkynastu mężczyzn w wieku nieco powyżej 20 lat, którzy standardowo sypiali siedem do dziewięciu godzin. Kiedy uczestnicy mieli okazję się wyspć, odnotowano u nich średni wzrost ilości białka tau we krwi o 2 proc. Gdy jednak zostali pozbawieniu snu, zwiększenie to wynosiło aż 17 proc. Nie stwierdzono jednocześnie podobnej znaczącej zmiany w poziomie innych biomarkerów związanych z , w tym w ilości beta-amyloidu.

Im bardziej aktywne są neurony, tym więcej białka tau wydzielają. Być może pozostawanie bez snu ponad 18 godzin na dobę prowadzi do tego, że mózg nie nadąża w pozbywaniu się tego białka i dochodzi do nadmiernego kumulowania się wspomnianego związku, wyjaśniają uczeni z Uniwersytetu w Uppsali.

ma właściwości , mówią autorzy badań. Im zatem odpoczynek jest krótszy, tym więcej toksyn pozostaje w organizmie. W każdym razie, jeszcze nie jest jasne, jak dokładnie działa ten mechanizm i na ile zaburzenia snu sprzyjają demencji, a na ile zaś demencja skutkuje problemami ze snem. Potrzebne są dalsze badania, aby precyzyjniej opisać te zależności, mówią uczeni.

Na temat badań można przeczytać w magazynie Neurology.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy