Strona głównaChorobyLeki na ból pleców dla seniorów. Co zażywać?

Leki na ból pleców dla seniorów. Co zażywać?

Ból pleców jest częsty u seniorów. Jakkolwiek leki odgrywają ważną rolę w leczeniu bólu, ich stosowanie u starszych pacjentów jest ograniczone ze względu na zaburzenia czynności wątroby i nerek oraz współistniejące problemy zdrowotne i wielolekowość (jednoczesne stosowanie wielu farmaceutyków).
Leki na ból pleców dla seniorów. Co zażywać? [fot. Pexels from Pixabay]
Co zatem stosować? Teraz nowe badanie wykazało, że jest bezpieczny u osób starszych, ale niesteroidowe leki przeciwzapalne () mogą być bardziej skuteczne w przypadku bólu związanego z kręgosłupem. Niesteroidowe leki przeciwzapalne trzeba stosować krótkoterminowo w niższych dawkach z zachowaniem ostrożności dla funkcjonowania przewodu pokarmowego. Kortykosteroidy z kolei wykazują najmniejszą skuteczność w leczeniu nieswoistego .

Co więcej, u osób starszych można stosować leki przeciwbólowe (gabapentyna i pregabalina), z zachowaniem ostrożności w dawkowaniu i dbałością o czynności nerek. Nowsze leki przeciwdepresyjne (duloksetyna) bardziej niż starsze (nortryptylina) mogą pomóc w bólu kręgosłupa, choć mogą też wywoływać efekt uspokajający i zawroty głowy. Niektóre środki zwiotczające mięśnie (baklofen i tyzanidyna) również są używane w przypadku seniorów, jakkolwiek - ponownie trzeba brać pod uwagę wpływ na czynności nerek i wątroby. mają ograniczone zastosowanie w bólu kręgosłupa, jednakże można je stosować ostrożnie w przypadkach, które pacjenci nie reagują na inne leczenie.

- Większość osób starszych w pewnym momencie odczuwa ból szyi lub krzyża, co jest na tyle uciążliwe, że korzystają z pomocy lekarza. Nasze ustalenia są pomocnym przewodnikiem po lekach, który medycy mogą stosować w przypadku bólu kręgosłupa u seniorów mogących mieć złożoną historię chorób - wyjaśnia dr Michael D. Perloffz Boston University School of Medicine.
Jak ustalono:
  • Leki przeciwbólowe gabapentyna i pregabalina mogą powodować zawroty głowy lub trudności w chodzeniu, jednak nierzadko przynoszą pewne korzyści w przypadku nerwobólu szyi i pleców (takiego jak rwa kulszowa) seniorów. Powinny być stosowane w mniejszych dawkach.
  • U osób starszych warto unikać niektórych środków zwiotczających mięśnie (karyzoprodol, chlorzoksazon, cyklobenzapryna, metaksalon, metokarbamol i orfenadryna), ze względu na ryzyko efektu uspokajającego i upadków. Inne (tyzanidyna, baklofen, dantrolen) mogą być pomóc w przypadku bólu szyi i pleców, przy czym najskuteczniejsze wydają się tyzanidyna i baklofen. Trzeba jednak unikać tyzanidyny w chorobach wątroby i zmniejszyć dawkowanie baklofenu w chorobach nerek.
  • Zaleca się unikanie starszych leków przeciwdepresyjnych ze względu na ich skutki uboczne, jednak nortryptylina i dezypramina mogą być lepiej tolerowane w przypadku nerwobólu szyi i pleców przy niższych dawkach. Ogólnie rzecz ujmując, nowsze leki przeciwdepresyjne (np. duloksetyna) są bezpieczniejsze i charakteryzują się dobrą skutecznością w leczeniu nerwobólu kręgosłupa.
  • Tramadol może być tolerowany u osób starszych, jednak wiąże się z ryzykiem skutku uspokajającego, rozstroju żołądka i zaparć. Może używany w sytuacji nieskuteczności alternatywnych leków i działa dobrze z równoczesnym podawaniem acetaminofenu. Opioidów warto unikać ze względu na działania niepożądane i ryzyko zgonu, niemniej ich niewielkie dawki mogą być pomocna w przypadku ciężkiego bólu opornego na leczenie.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy