Strona głównaChorobyMedytacja i terapia behawioralna poznawcza skutecznie osłabiają ból

Medytacja i terapia behawioralna poznawcza skutecznie osłabiają ból

W nowych badaniach odkryto, że medytacja może mieć pozytywne efekty przeciwbólowe, pozwala zmniejszyć dawkę leków opioidowych stosowanych na silne dolegliwości bólowe.
Medytacja i terapia behawioralna poznawcza skutecznie osłabiają ból [fot. Gerd Altmann z Pixabay]
W Stanach Zjednoczonych mówi się o kryzysie opioidowym, czyli o powszechnym nadużywaniu i zbyt długim stosowaniu środków opioidowych w leczeniu bólu, które prowadzi do uzależnień i śmierci wielu ludzi. Stąd usilnie poszukuje się innych rozwiązań, które mogłyby osłabić odczuwanie i nie wymagałyby stosowania dodatkowych farmaceutyków.

Badacze z University of Utah przejrzeli 60 badań, które objęły około niemal 6,5 tys. uczestników. Ocenili skuteczność strategii obejmujących dbałość o ciało i umysł w zmniejszaniu bólu. Analizowano efektywność m. in. , hipnozy, behawioralnej terapii poznawczej, technik , etc.

Jak odkryto, wszystkie wspomniane terapie miały statystycznie znaczący, umiarkowany związek ze zmniejszoną intensywnością bólu i ze ograniczeniem dawek opioidów.

Według autorów, lekarze powinni rozważyć wymienione niefarmakologiczne podejścia jako elementy dodatkowe opioidowej terapii przeciwbólowej.

Opioidy to różnorodna klasa dość silnych, , niedrogich środków przeciwbólowych przepisywanych przez lekarzy głównie osobom po i z przewlekłym bólem. Początku kryzysu opioidowego w USA upatruje się w końcu lat 90-tych, kiedy odnotowano zwiększone stosowanie opioidów, w ostatnich latach zjawisko to pogłębiało się i w samym 2018 roku z powodu przedawkowania leków zmarło 70 tysięcy zgonów. Szacuje się, że w USA uzależnionych od tych leków jest około 2 mln ludzi.

Wyniki badań są dostępne w JAMA Internal Medicine:

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy