Strona głównaChorobyNadciśnienie może skutkować chorobami serca, mózgu i nerek

Nadciśnienie może skutkować chorobami serca, mózgu i nerek

Nadciśnienie jest główną przyczyną zgonów na całym świecie, pierwszym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i udaru mózgu. Im wcześniej je wykryjesz, tym skuteczniej możesz działać, by zapobiec jego skutkom.
Nadciśnienie może skutkować chorobami serca, mózgu i nerek  [Fot. angellodeco - Fotolia.com]
to powszechna dolegliwość. Dotyczy aż 40 proc. dorosłych ludzi na świecie. Jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ często nie daje żadnych objawów, a nierzadko skutkuje poważnymi i zagrażającymi życiu chorobami. To dlatego trzeba regularnie robić badania.

Pomiar ciśnienia nie jest skomplikowany i zajmuje zaledwie kilka minut. Aby był jednak adekwatny, trzeba spełnić kilka warunków. Do badania należy spokojnie usiąść ze stopami płasko położonymi na podłodze. Nie należy też jeść posiłku przez godzinę przed pomiarem.

Ciśnienie jest określane za pomocą dwóch liczb: górna określa ciśnienie skurczowe, dolna rozkurczowe. To pierwsze wskazuje wartość ciśnienia w chwili skurczu serca, czyli kiedy krew tłoczona jest do naczyń. To ostatnie zaś informuje na jakim poziomie ciśnienie jest najniższe, gdy serce „odpoczywa" pomiędzy uderzeniami. Nadciśnienie diagnozuje się, gdy pomiary są większe lub równe 140/90 mm Hg. Im wyższe ciśnienie krwi, tym większe prawdopodobieństwo poważnych konsekwencji dla serca, mózgu lub nerek.

Lekarze zalecają, aby sprawdzać poziom ciśnienia co najmniej raz do roku. Dzięki temu można istotnie zmniejszyć ryzyko , , i niewydolności nerek.

Dzięki lekom można skutecznie kontrolować dolegliwość i osłabić ryzyko komplikacji. Najpowszechniej przepisywane są: inhibitory konwertazy angiotensyny, antagoniści receptora angiotensyny, diuretyki, leki blokujące receptory beta-adrenergiczne oraz blokery kanałów wapniowych.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy