Strona głównaChorobyNaukowcy odkryli powiązanie między pęknięciem a zawałem serca

Naukowcy odkryli powiązanie między pęknięciem a zawałem serca

Naukowcy z Belgii, Holandii i USA zidentyfikowali pojedyncze białko zwane kinazą CaM, które ma swój udział w biochemicznej kaskadzie doprowadzającej do pęknięcia mięśnia sercowego. Odkrycia rzucają światło na sposób, w jaki blokowanie procesów biochemicznych, zapoczątkowywane przez hormon aldosteron, mogłoby zapobiec pęknięciu serca po zawale.
Naukowcy odkryli powiązanie między pęknięciem a zawałem serca

Naukowcy pracujący pod kierunkiem Uniwersytetu Iowa w USA sugerują, że zablokowanie tego białka mogłoby zapewnić ochronę przed pęknięciem mięśnia sercowego i dzięki temu zwiększyć szanse na przeżycie chorego.

W czasie zawału serca wytwarzane są rozmaite substancje chemiczne, które wywołują procesy biologiczne sprzyjające gojeniu się i naprawie. Problem pojawia się wtedy, kiedy wiele z tych sygnałów chemicznych "przedobrza" i ostatecznie powoduje większe uszkodzenie, doprowadzając do niewydolności serca i nagłego zgonu.

"Dwa najskuteczniejsze leki w przypadku niewydolności serca to beta-blokery, [które] blokują działanie adrenalin oraz leki blokujące receptor angiotensyny" - mówi profesor Mark E. Anderson z wydziałów Medycyny Wewnętrznej oraz Fizjologii Molekularnej i Biofizyki Uniwersytetu Iowa, autor naczelny raportu z badań. "Trzeci stopień terapii polega na podawaniu leków blokujących działanie aldosteronu."

Poziom aldosteronu wzrasta u pacjentów po zawale serca. Eksperci powiązali wyższy poziom tego hormonu z podwyższonym ryzykiem zgonu w ciągu dni następujących bezpośrednio po zawale serca. Wyższy poziom aldosteronu powiązano również ze wzrostem oksydacji mięśnia sercowego. Profesor Anderson wraz z kolegami odkrył trzy lata temu, że oksydacja stymuluje kinazę CaM. Naukowcy ujawnili również, że kinaza CaM to fundament ścieżek beta-blokerów i angiotensyny.

"Zastanawialiśmy się, czy aldosteron może w jakiś sposób oddziaływać poprzez kinazę CaM i jeżeli tak, to [czy] niektóre dobroczynne skutki blokerów aldosteronu [można by] przypisać oddziaływaniu na kinazę CaM" - wyjaśnia profesor Anderson.

W toku ostatnich badań naukowcy przeanalizowali, jak wyższy poziom aldosteronu niekorzystnie wpływa na mięsień sercowy po zawale serca i w jaki sposób czynnikiem wpływającym jest kinaza CaM.

Wyniki prac pokazały, że kinaza CaM pobudzała komórki mięśnia sercowego do wytwarzania enzymu o nazwie MMP9, który bierze udział w pęknięciu serca.

"Chociaż jest wiele źródeł tego enzymu, nasze badania wykazały, że mięsień serca również wytwarza to białko i działa w ten sposób wbrew własnym interesom" - wyjaśnia profesor Anderson. "Nie wiemy, dlaczego tak się dzieje, ale inhibicja kinazy CaM może to powstrzymać. Sądzimy, że nasze badania dostarczają dowodów eksperymentalnych na to, dlaczego to powinno działać. Odkrycia te zwiększają nadzieję, że kinaza CaM może być istotnym celem terapeutycznym w chorobie serca, a opracowanie inhibitorów kinazy CaM jest naszym głównym celem, abyśmy mogli przejść od odkryć eksperymentalnych do testów klinicznych."

Wkład w badania wnieśli również eksperci z Uniwersytetu w Leuven w Belgii i Uniwersytetu w Maastricht w Holandii.

Badania, których wyniki zaprezentowano w czasopiśmie Nature Medicine, zostały dofinansowane z projektu MEDIA (Droga metaboliczna do rozkurczowej niewydolności serca), który uzyskał wsparcie na kwotę niemal 12 mln EUR z tematu "Zdrowie" Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE.


Więcej informacji:

Nature Medicine:


Medyczne badania naukowe w 7PR:


Uniwersytet Iowa:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy