Strona głównaChorobyNowe badania nadzieją dla chorych na astmę

Nowe badania nadzieją dla chorych na astmę

Badania prowadzone w ramach projektu AIRPROM, dają nadzieję na nową terapię astmy.
Nowe badania nadzieją dla chorych na astmę [©  Andrey Popov - Fotolia.com] Wedle European Lung Foundation objawia się u dorosłych świszczącym oddechem, dusznościami, uciskiem w klatce piersiowej i kaszlem. Objawy mogą wystąpić o dowolnej porze, ale w szczególności dają o sobie znać w nocy i wczesnym rankiem.

W przypadku dorosłych astma może przejawiać się całą gamą o różnym stopniu ciężkości. Czasami stan chorego może pogorszyć się z godziny na godzinę albo z minuty na minutę, prowadząc do poważnego zwężenia dróg oddechowych. Ulgę przynosi zazwyczaj dodatkowa dawka leków, a w ciężkich przypadkach – hospitalizacja. Każdego dnia wskutek ataków astmy umierają trzy osoby dorosłe, a jak wskazują badania dwóm trzecim tych zgonów można by zapobiec. Z finansowego punktu widzenia choroby układu oddechowego, włącznie z astmą, kosztują Unię Europejską ponad 56 mld EUR rocznie.

W artykule opublikowanym niedawno w czasopiśmie »Journal of Allergy and Clinical Immunology« opisano badania prowadzone przez międzynarodowy zespół pracujący pod kierunkiem naukowców z Uniwersytetu w Leicester w Wielkiej Brytanii, w ramach których dokonano przełomu w wyjaśnieniu przyczyny zwężania się dróg oddechowych. Zespół jako pierwszy ustalił, iż zwężanie się dróg oddechowych u osób cierpiących na ciężką astmę związane jest z podwyższonym stężeniem aktywnej postaci kluczowego białka, HMGB1.

Konkretnie badania prowadzono na próbkach błony śluzowej i mięśni dróg oddechowych pobranych od osób cierpiących na astmę od lekkiej do umiarkowanej, na astmę ciężką oraz od zdrowych ochotników, których rekrutacja odbyła się w szpitalu Glenfield w Leicester.

„W przypadku niektórych pacjentów, zwłaszcza z ciężką astmą, leczenie nie jest w 100% skuteczne” – mówi naczelna autorka, dr Ruth Saunders. „Badanych jest obecnie kilka nowych terapii astmy o podłożu alergicznym, ale nadal brakuje nowych metod leczenia astmy, która nie jest powiązana z alergiami”.

Jak dodaje: „Wykazaliśmy, że stężenie HMGB1 – białka, które może być uwalnianie w drogach oddechowych przez komórki biorące udział w stanach zapalnych albo komórki uszkodzone – jest podwyższone w błonie śluzowej dróg oddechowych u osób cierpiących na ciężką postać astmy”. Wedle wiedzy zespołu są to pierwsze badania pokazujące bezpośrednie wpływ HMBG1 na wzmożone skurcze mięśni dróg oddechowych w odpowiedzi na bodźce. Zespół ma teraz nadzieję na to, że jego odkrycia umożliwią opracowanie lepszych terapii dla chorych na ciężką astmę.

Projekt AIRPROM (Airway Disease Predicting Outcomes through Patient Specific Computational Modelling) realizowany był od marca 2011 do czerwca 2016 przez konsorcjum 34 partnerów pod kierunkiem Uniwersytetu w Leicester. Otrzymał niemal 12 mln EUR z funduszy unijnych, a jego celem było opracowanie komputerowych i fizycznych modeli całego układu oddechowego osób cierpiących na astmę oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP).

Więcej informacji:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 20:18:36, 14-04-2017 Mar-Basia

    Asteme - w jakiejkolwiek formie MUSI sdie leczyc.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy