Strona głównaChorobyNowy czujnik pozwoli szybko zdiagnozować zawał

Nowy czujnik pozwoli szybko zdiagnozować zawał

Naukowcy z University of Notre Dame i University of Florida opracowali czujnik, który zdiagnozuje zawał w mniej niż 30 minut.
Nowy czujnik pozwoli szybko zdiagnozować zawał  [fot. Ioannis Karathanasis from Pixabay]
Obecnie zajmuje medykom godziny. Wstępne wyniki echokardiogramu mogą szybko wykazać oznaki choroby serca, ale aby potwierdzić, że pacjent ma zawał serca, trzeba pobrać krew i poddać próbkę analizom. Uzyskanie tych wyników może potrwać kilka godzin.
Obecne metody stosowane do diagnozowania są nie tylko czasochłonne, ale też trzeba je wykonać w określonym przedziale czasu, aby uzyskać dokładne wyniki - mówi prof. Pinar Zorlutuna z Notre Dame. - Ponieważ nasz czujnik celuje w kombinację mikroRNA, jest w stanie szybko zdiagnozować coś więcej niż tylko zawał serca i to w krótkim czasie - dodaje.
Celując w trzy różne typy mikroRNA, nowo opracowany czujnik pozwala odróżnić ostry zawał serca od reperfuzji, czyli przywrócenia przepływu krwi w niedokrwionym narządzie, a ponadto wymaga mniejszej ilości krwi niż tradycyjne metody diagnostyczne. Zdolność do odróżnienia osoby z niedostatecznym dopływem krwi do narządu od pacjenta z urazem reperfuzyjnym jest istotną potrzebą kliniczną i ten czujnik ją spełnia, wyjaśniają medycy.

- Technologia tego czujnika pokazuje przewagę stosowania mikroRNA nad biomarkerami białkowymi, tradycyjnym sposobem diagnostycznym - mówi prof Hsueh-Chia Chang z Notre Dame. - Co więcej, przenośność i opłacalność tego urządzenia pokazuje, że może ono usprawnić sposób diagnozowania zawałów serca i powiązanych z nimi problemów w warunkach klinicznych - dodaje.

Złożono wniosek patentowy na czujnik, a teraz naukowcy pracują nad założeniem firmy typu startup, która miałaby produkować urządzenie.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy