Strona głównaChorobyOdra - w ubiegłym roku najwyższa liczba zachorowań w Europie

Odra - w ubiegłym roku najwyższa liczba zachorowań w Europie

Biorąc pod uwagę ostatnią dekadę, w Europie liczba zachorowań na odrę w ubiegłym roku była najwyższa.
Odra - w ubiegłym roku najwyższa liczba zachorowań w Europie [Fot. SecondSide - Fotolia.com]
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization) wynika, że w ubiegłym roku liczba zachorowań na odrę osiągnęła rekord - odnotowano trzy razy więcej jej przypadków niż w 2017 roku. O kilka dziesiąt wzrosła też ilość osób, które zmarły z jej powodu.

Eksperci WHO wystosowali nowy apel do państw członkowskich, aby zintensyfikowały działania mające na celu walkę z wirusem . Jakkolwiek bowiem zasięg się zwiększył, liczba zachorowań wzrosła.

Odra jest wysoce zakaźna i należy do głównych przyczyn śmierci niemowląt na całym świecie. Jej poważne powikłania, takie jak zapalenie mózgu, najczęściej występują u dzieci poniżej piątego roku życia oraz dorosłych w wieku powyżej dwudziestu lat. Tymczasem można by ich uniknąć dzięki szczepionce.

W 2018 roku odnotowano 82.596 przypadków odry w 47 z 53 krajów stanowiących europejski region WHO, rok wcześniej było ich 25.863. Ponad połowa chorych wymagała . Wśród dziesięiu krajów o najwyższym wskaźniku zachorowań są: Francja, Izrael, Serbia, Ukraina, Włochy, Rosja, Gruzja, Grecja, Albania i Rumunia.

Zwiększenie wskaźników szczepień jest niewystarczające, a wszystko dlatego, że wirus chorobtwórczy bardzo swobodnie się rozprzestrzenia, czemu sprzyja m. in. migracja ludności. Poza tym poziom szczepień musi być naprawdę bardzo wysoki, by zagwarantować bezpieczeństwo całemu społeczeństwu, tj. wynosić co najmniej 95 proc.

Nie da się poprawić stanu zdrowia populacji ogólnej w ciągu najbliższych pięciu lat, jeśli nie będzie się działało lokalnie. Trzeba zrobić więcej, aby zapewnić wszystkim grupom ludności dostęp do szczepień, zidentyfikować grupę, która nie jest objęta szczepieniami, wreszcie - zwiększyć zaufanie do szczepionek i , mówią eksperci WHO.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy