Strona głównaChorobyPięć leków na kaszel

Pięć leków na kaszel

Wrześniowa pogoda przypomina bardziej letnią niż jesienną, ale i tak zmiany temperatury oraz o wiele chłodniejsze niż lipcowe poranki i wieczory sprzyjają przeziębieniom, w tym rozwojowi kaszlu. Zobacz, jakie leki są skuteczne na tę dolegliwość.
Pięć leków na kaszel [Fot. sebra - Fotolia.com]
Jeśli chodzi o , przy doborze odpowiedniego leku trzeba określić formę dolegliwości - czy jest on suchy, czy też mokry. Temu ostatniemu towarzyszy odksztuszanie flegmy, która zalega w drogach oddechowych. Jeden i drugi jest jednak naturalnym odruchem, poprzez który organizm stara się pozbyć zarazków, nadmiaru wydzieliny, czy ciała obcego. Poniższe leki pomagają w złagodzeniu problemu.

Leki wykrztuśne

Stosuje się je przy kaszlu mokrym, a ich celem jest pomoc w pozbyciu się nadmiaru wydzieliny z dróg oddechowych. Nasilają więc odruch kaszlu, rozrzedzając flegmę. Zawierają zwykle: ambroksol, bromheksynę, czy karbocysteinę, czyli substancje mukolityczne, które działają przez zwiększenie ilości śluzu i jego upłynnienie. Efekty wykrztuśne daja także preparaty ziołowe z zwartością , bluszczu pospolitego, pierwiosnka lekarskiego, babki lancetowatej, , dziewanny, podbiału.

Korzeń prawoślazu

Roślina pochodząca z obszarów Morza Śródziemnego jest jednym z najpowszechniejszych składników leków na kaszel. Stosowanie prawoślazu zaleca się szczególnie przy nieżytach gardła, stanach zapalnych krtani i strun głosowych oraz pomocniczo przy . Korzeń prawoślazu osłania błony śluzowe i łagodzi ich podrażnienia, powstrzymując nadmierny odruch kaszlu, a jednocześnie ułatwia odkrztuszanie.

Dekstrometorfan

Jest pochodną morfiny i wykazuje działanie hamujące suchy kaszel. Środek stosuje się w stanach zapalnych gardła, oskrzeli i krtani. Ponieważ ma bardzo silny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy, trzeba dokładnie przestrzegać zalecanych dawek, nadmierne ilości leku mogą mieć skutki psychoaktywne.

Pseudoefedryna

Ta pochodna amfetaminy jest częstym składnikiem leków na kaszel i katar. Udrażnia zatkany nos i łagodzi zaburzenia funkcjonowania śluzówek, które mogą skutkować kaszlem. Poza tym rozszerza oskrzela, ułatwiając oddychanie. W większych dawkach ma działanie narkotyczne. Jej nadmiar skutkuje zaburzeniami rytmu serca, tachykardią, wymiotami, drgawkami, omamami i zaburzeniami snu.

Kodeina

To substancja pochodzenia opioidowego jest stosowana do zwalczania kaszlu, a także dla złagodzenia bólu, zatrzymania biegunki oraz zmniejszenia dolegliwości związanych z . Jest mniej skuteczna przy ostrym kaszlu, ale daje dobre efekty w przypadku kaszlu przewlekłego. Ma wpływ na działanie ośrodkowego układu nerwowego, dlatego również zaleca się ostrożność w jej stosowaniu - może mieć działanie narkotyczne.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy