Strona głównaChorobySerce a cukrzyca: zawał u diabetyków

Serce a cukrzyca: zawał u diabetyków

Eksperci zwracają uwagę, że ze względu na specyfikę cukrzycy, chorzy w sposób szczególny zagrożeni są zawałem serca. Jak podkreślają kardiolodzy, diabetycy to z definicji pacjenci z chorobą wieńcową. Jest to coraz poważniejszy problem, ponieważ na cukrzycę choruje na świecie ponad 420 mln ludzi, w Polsce – ponad 3 mln. 90% z nich to osoby z cukrzycą typu II. Jak powinna wyglądać profilaktyka zawałowa u chorych z cukrzycą?
Serce a cukrzyca: zawał u diabetyków [Fot. AGPhotography - Fotolia.com]

Groźne konsekwencje cukrzycy

okrzyknięto jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Mimo że nie jest chorobą zakaźną, ONZ uznało ją za epidemię XXI wieku. Cukrzyca to nie tylko zaburzenia metaboliczne charakteryzujące się podwyższonym poziomem cukru we krwi. To również ogromne konsekwencje dla całego organizmu. Szczególnie negatywnie odbijają się one na wzroku, nerkach i naczyniach krwionośnych, których stan jest niezwykle ważny dla odpowiedniego funkcjonowania wszystkich narządów w ciele człowieka. Jak podkreślają kardiolodzy, niebezpieczny dla pacjentów jest nie sam wysoki poziom cukru, ale jego konsekwencje w postaci m.in. przyspieszenia , które w prostej linii mogą prowadzić do zawału.
Pacjentów z przewlekłą cukrzycą należy traktować jako pacjentów kardiologicznych z chorobą wieńcową. Są to pacjenci z grupy najwyższego ryzyka, ponieważ 2/3 z nich umiera w wyniku komplikacji sercowo-naczyniowych. Jeżeli pacjent ma podwyższone stężenie glukozy, to dochodzi do przyspieszonej miażdżycy i nasilenia procesów zapalnych, w wyniku których narasta blaszka miażdżycowa. Niestabilna blaszka miażdżycowa może się oderwać i stać się bezpośrednią przyczyną zawału serca – mówi dr hab. n. med. Marcin Grabowski, kardiolog, hipertensjolog, specjalista chorób wewnętrznych.

Nietypowe objawy zawału serca u diabetyków

Jednym z najpoważniejszych powikłań cukrzycy jest neuropatia, czyli uszkodzenie nerwów. Objawia się ona utratą czucia dotyku, wibracji, temperatury i bólu. Z tego powodu szczególnie niebezpieczne są dla diabetyków dolegliwości związane z zawałem serca. W klasycznym jego przebiegu występuje ból za mostkiem, rozlany, piekący, który promieniuje do żuchwy i ramienia. Mogą towarzyszyć mu uczucie lęku, duszności i zimne poty. W przypadku osób z cukrzycą, jeśli nawet taki ból występuje, to jest on zazwyczaj niewielki, a ucisk w klatce piersiowej słabo odczuwalny, dlatego diabetycy nie zawsze mogą skojarzyć go z sytuacją bezpośredniego zagrożenia życia. Chorzy na cukrzycę mogą odczuwać dolegliwości na ogół nie kojarzone z zawałem serca, takie jak nudności, wymioty, silne zmęczenie.
Ze względu na fakt, że wiele u diabetyków przebiega nieswoiście, a nawet bezbólowo, część z nich zostaje odkrytych dopiero przy okazji innych badań. Zmiany w sercu, które już zaszły, są jednak nieodwracalne. Ich konsekwencją jest osłabienie funkcji serca, a co za tym idzie, wzrastające ryzyko kolejnego zawału – mówi prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz, specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii, kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii II WL WUM. – Jeżeli pacjent chory na cukrzycę ma nietypowe, nagłe objawy, takie jak męczliwość, duszności, uczucie kołatania serca, to powinien jak najszybciej udać się do lekarza. Mogą oznaczać zawał serca i należy natychmiast podjąć odpowiednie działania.

Profilaktyka zawałowa to podstawa

Przy obecnej skali cukrzycy i jej konsekwencjach na świecie zaleca się, aby zajmować się nią kompleksowo – leczyć zaburzenia metaboliczne, kontrolując również czynniki ryzyka wystąpienia powikłań. Kluczowe jest unormowanie poziomu cukru we krwi. Równolegle z tym procesem diabetycy pod kontrolą lekarza powinni dążyć do normalizacji masy ciała, zwiększenia aktywności fizycznej, utrzymania właściwej i odpowiednio zbilansowanej diety oraz leczenia częstych w cukrzycy zaburzeń lipidowych oraz nadciśnienia tętniczego.
Pacjenci z cukrzycą nie umierają z powodu hiperglikemii, umierają w konsekwencji powikłań wnikających z przebiegu choroby i licznych czynników ryzyka, takich jak podwyższony poziom cholesterolu, nadciśnienie tętnicze (które dotyczy ponad 70% pacjentów z cukrzycą), otyłość, pogorszenie funkcji nerek. Uczulamy diabetyków, że na co dzień powinni regularnie kontrolować poziom cholesterolu i ciśnienia krwi, a w przypadku nieswoistych objawów dzwonić po pogotowie ratunkowe – apeluje prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz.
Reaguj właściwie w zawale serca:
  • Wezwij pogotowie. Zadzwoń pod 112 lub 999.
  • Osoba z zawałem powinna usiąść lub się położyć (jak najmniej się ruszać).
  • Usuń części garderoby, które mogą utrudniać oddychanie.
  • Postępuj zgodnie z instrukcjami dyspozytora pogotowia.
  • Jeśli dyspozytor zaleci, podaj kwas acetylosalicylowy w dawce 300 mg.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy