Strona głównaChorobySkąd się bierze depresja? Być może z jelit

Skąd się bierze depresja? Być może z jelit

Mikroorganizmy w mikrobiomie jelitowym pełnią bardzo istotne role, współodpowiadają m. in. za skuteczność układu immunologicznego poprzez udział w wytwarzaniu witamin, związków przeciwzapalnych, a także substancji, które wpływają na mózg.
Skąd się bierze depresja? Być może z jelit [Fot. natali_mis - Fotolia.com]
Z badań wynika, że bakterie zamieszkujące jelita mogą sprzyjać rozwojowi depresji.

Uczeni z Uniwersytetu Leuven w Belgii odkryli, że mikrobiom osób cierpiących na depresję istotnie różni się od tego, który cechuje ludzi wolnych od zaburzeń psychicznych.

Kiedy porównano „zestaw" mikroorganizmów u ponad 2 tysięcy osób, okazało się, że jest on zasadniczo odmienny u ludzi zdrowych psychicznie i pacjentów z problemami natury mentalnej. Wydaje się - mówią uczeni - że ilość i rodzaj bakterii znajdujących się w jelitach ma istotny wpływ na na nasze stany emocjonalne.

Ustalono, że w przypadku ludzi z depresją dwie grupy bakterii jelitowych były o wiele mniej liczne - Coprococcus i Dialister. Jednocześnie zauważono, że ludzie o mikrobioach bogatych w Coprococcus i Faecalibacterium zwykle deklarowali wysoki poziom zadowolenia z .

Autorzy wskazują, że nie jest jasne, czy to skład mikrobiomu sprzyja rozwojowi , czy też problemy takiej natury przekładają się na zmiany w mikrobiocie. W każdy razie, podkreślają uczeni, w dotychczasowych badaniach na zawierzętach dostrzeżono związek między ilością i jakością bakterii w jelitach oraz ryzykiem różnych problemów zdrowotnych, takich jak demencja, , , w tym cukrzyca typu 1 i reumatoidalne zapalenie stawów. Konieczne są jednak dalsze badania, aby spercyzować oddziaływanie mikroorganizmów jelitowych na fizyczne i .

Bez wątpienia jednak - dodają eksperci - warto samodzielnie zadbać o zróżnicowanie bakteryjne w naszym układzie pokarmowym, a można je uzyskać dzięki odpowiedniej diecie, czyli takiej, która zawiera małe ilości przetworzonej żywności, a duże dawki produktów roślinnych, czyli warzyw, owoców, , , artykułów pełnoziarnistych. Pomocne są w tym zakresie także .

Wyniki badań opublikowano w magazynie Nature Microbiology

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy