Strona głównaChorobySztuczna inteligencja pomaga przewidzieć rozwój demencji

Sztuczna inteligencja pomaga przewidzieć rozwój demencji

Sztuczna inteligencja może przewidzieć z 92-procentową dokładnością, u których osób rozwinie się demencja w ciągu najbliższych dwóch lat.
Sztuczna inteligencja pomaga przewidzieć rozwój demencji [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Wykorzystano formę o nazwie uczenie się maszynowe i odkryto, że może ona dokładnie określić, u kogo rozwinie się demencja, mówią eksperci z University of Exeter.

Taka technika działa poprzez wykrywanie ukrytych wzorców w danych i uczenie się, kto jest najbardziej zagrożony.

Naukowcy zgromadzili dane ponad 15 tysięcy osób, które uczęszczały do klinik zajmujących badaniem pamięci, ale na początku analiz nie chorowały na , choć miały jakieś problemy z lub innymi funkcjami mózgu.

Jak się okazało, model uczenia maszynowego potrafił przewidywać nowe przypadki demencji z dokładnością do 92 procent, tj. znacznie dokładniej niż dwie obecne alternatywne metody badawcze.
Teraz jesteśmy w stanie nauczyć komputery dokładnego przewidywania, u kogo rozwinie się demencja w ciągu dwóch najbliższych lat. Co ważne, dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji dało się zidentyfikować pacjentów, którzy mogli zostać błędnie zdiagnozowani. Może to znacznie poprawić ścieżkę diagnostyczną i pomóc uzyskać dostęp do wsparcia najszybciej, jak to możliwe - mówi profesor David Llewellyn, autor badań.
Naukowcy odkryli, że uczenie maszynowe jest skuteczne, w wykorzystywaniu informacji o pacjencie dostępnych w klinice, czyli tych dotyczących pamięci, funkcji mózgu, wyników testów poznawczych i określonych czynników związanych ze .

- Sztuczna inteligencja ma ogromny potencjał dla poprawy wczesnego wykrywania zaburzeń wywołujących demencję i może zrewolucjonizować proces diagnozowania u tych, którzy są zaniepokojeni o siebie lub bliską osobę z objawami osłabienia poznawczego. Ta technika jest o wiele skuteczniejsza niż istniejące podejścia i pozwala lekarzom na identyfikację osób, które mogą skorzystać ze wsparcia lub pogłębionej oceny poznawczej - wskazuje dr Rosa Sancho.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy