Strona głównaChorobyWłaściwa postawa chorego pomaga mu żyć ze schizofrenią

Właściwa postawa chorego pomaga mu żyć ze schizofrenią

Schizofrenia dotyka 1% społeczeństwa. Postawa wobec choroby ma duże znaczenie dla powodzenia terapii. Osoba chora powinna podjąć leczenie, współpracować z lekarzami oraz terapeutami.
Przestrzeganie zaleceń lekarza w trakcie choroby oraz świadomość możliwych zagrożeń może poprawić jakość życia osoby chorej, najważniejsze jest jednak aktywne życie w społeczeństwie, w tym aktywność zawodowa. Praca jest dla osób chorych nie tylko źródłem dochodów, ale także potwierdzeniem przydatności społecznej. Co więcej, uczestnictwo w życiu społecznym stymuluje organizm w procesie walki z chorobą.

Osoby, które mają negatywną postawę wobec choroby nie mogą pogodzić się ze świadomością, że zachorowały, przerywają leczenie, usiłują udowodnić sobie i swoim bliskim za wszelką cenę, że są zdrowe. Chorzy z taką postawą nie mogą w pełni realizować się w społeczeństwie i nie podejmują żadnych wysiłków, aby wrócić do normalnej aktywności życiowej.

Postawa chorego wobec choroby ma także wpływ na skuteczność działania leków.

- Wiara w możliwość pokonania choroby dzięki terapii farmakologicznej i psychiatrycznej zwiększa efektywność leczenia - mówi ekspert programu „Odnaleźć siebie" doc. Joanna Meder.

Kontakt ze specjalistą ułatwia otwartość i zaufanie do lekarza: im więcej chory powie na temat swoich dolegliwości, odczuć, jakie wywołują leki, tym większa ma szansę na wyeliminowanie niepożądanych działań terapii i skutków ubocznych leków.

Osoba chorująca na schizofrenię musi stawiać czoła problemom w życiu codziennym, jeżeli chce żyć aktywnie w społeczeństwie. Pokonywanie owych trudności sprawia, że chorzy na schizofrenię stają się silni i odporni na okresowe zaostrzenia choroby. Ucieczka w świat wyobraźni, wycofanie się z życia i izolacja od otoczenia nie rozwiązuje problemów. Należy uświadomić pacjentom, że stopniowo można rozwiązać każdy problem.
Poczucie własnej wartości zależy od jakości relacji międzyludzkich, roli jaką chory pełni
w społeczeństwie oraz tego, jak owa rola jest oceniana. Poczucie własnego znaczenia należy odnajdywać w rzeczywistych osiągnięciach, np. artystycznych bądź zawodowych, w posiadaniu pracy, znajomych i zainteresowań. Chory na schizofrenię, który wykazuje pozytywną postawę wobec choroby i prowadzi normalny tryb życia może się w pełni realizować na polu zawodowym i osobistym.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy