Strona głównaChorobyZanieczyszczenia powietrza grożą udarem?

Zanieczyszczenia powietrza grożą udarem?

Jeden ze składników smogu może mieć związek z pewnym rodzajem udaru krwotocznego – ostrzegają lekarze z Massachusetts General Hospital w Bostonie.
Zanieczyszczenia powietrza grożą udarem? [Fot. darksoul72 - Fotolia.com]
Dotychczasowe badania pokazały związek pomiędzy udarem niedokrwiennym wywołanym przez skrzepy i zanieczyszczenie powietrza spowodowane spalinami emitowanymi przez samochody. Teraz sprawdzono, czy istnieje jakaś zależność między smogiem i udarami krowotocznymi.

Udar krwotoczny jest znacznie rzadszy niż niedokrwienny, ale również jest bardzo groźny – szacuje się, że nawet połowa pacjentów nie przeżywa miesiąca po jego doświaczeniu.

W ramach badań amerykańscy lekarze przeanalizowali zebrane w latach 1994-2011 dane niemal sześciuset pacjentów z krwotokiem śródmózgowym i zestawili je z informacjami na temat poziomu przed hospitalizacją tych osób.

Jak się okazało, ilość przypadków wspomnianego istotnie zwiększała się, gdy odnotowywano wyższe poziomy ozonu w warstwie blisko gruntu. Ci ciekawe, taka korelacja nie została odnotowana w związku z większą ilością innych szkodliwych substancji, takich jak pył zawieszony, czy dwutlenek azotu.

Ozon w dolnej warstwie atmosfery, tj. znajdujący się blisko ziemi, jest w większych stężeniach szkodliwy, a wręcz trujący dla organizmów żywych.

Eksperci zauważyli, że więcej ozonu oznaczało szczególne zagrożenie mózgową angiopatią amyloidową, tj. jedną z form choroby małych naczyń mózgowych, która cechuje się gromadzeniem się białka b-amyloidu w ścianiach naczyń mózgowych. Być może więc ozon ma wpływ na te właśnie naczynia, oceniają medycy.

Ekspozycja na wyższe stężenie ozonu negatywnie wpływa na nasz organizm - prowadzi do szybszego starzenia się komórek skóry, sprzyja rozwojowi raka, wywołuje problemy z oddychaniem, kaszel oraz podrażnienie dróg oddechowych, skutkuje oraz bezsennością i intensyfikuje symptomy astmatyczne.

Aby chronić się przed nadmiernym narażeniem na ozon, warto używać wewnętrznej cyrkulacji powietrza w samochodzie, przejeżdżając przez zanieczyszczone części mist, a także używać maseczek ochronnych w miejsach o wysokich stężeniach ozonu, radzą lekarze.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy