Strona głównaChorobyZapalenie zatok. Co robić, by uniknąć dolegliwości

Zapalenie zatok. Co robić, by uniknąć dolegliwości

Zapalenie zatok jest uciążliwe i bardzo nieprzyjemne. Sprawdź, jak możesz zmniejszyć ryzyko infekcji.
Zapalenie zatok. Co robić, by uniknąć dolegliwości [Fot. Adiano - Fotolia.com]
Gdy zatoki są zablokowane, ale ciągle produkowany jest śluz, nie pozbywamy się dostatecznej ilości bakterii - namnażają się i prowadzi to do infekcji. Dochodzi wówczas do powstania stanu zapalnego w wyniku reakcji układu odporościowego, co z kolei może prowadzić do wywołującego bóle głowy obrzęku i uczucia zatkania nosa w wyniku ciągłego zwiększania ilości śluzu. Zobacz, jak możesz sobie pomóc w walce z .

Oczyszczaj nos. Przede wszystkim staraj się zapobiec nadmiernemu namnażaniu się bakterii, więc regularnie wydmuchuj i płucz nos. Zmieszaj pół łyżeczki soli niejodowanej i pół łyżeczki sody oczyszczonej oraz dwie szklanki letniej wody. Uzyj dzbanka do płukania nosa i przelewaj przygotowany roztwór najpierw przez jedną, potem przez drugą dziurkę nosa. Taki „zabieg" skutecznie oczyści jamę nosową i zatoki.

Zadbaj o nawilżenie powietrza. Jeśli długo przebywasz w suchym pomieszczeniu, łatwiej wysuszają się śluzówki i stają się bardziej narażone na infekcje. Warto pomyśleć o nawilżaczu.

Sprzątaj mieszkanie dostatecznie często. Czyste wnętrze pomoże zapobiec alergicznym stanom zapalnym dróg oddechowych.

Pamiętaj o piciu wody. Dostateczna ilość napojów (bezalkoholowych) w ciągu dnia może w rozcieńczać śluz, ułatwiając jego pozbycie się go z jamy nosowej. Pamiętaj, żeby dostarczać sobie ponad dwa litry wody dziennie.

Śpij z nieco uniesioną głową. Gdy podczas snu głowa ułożona jest równo z resztą ciała, śluz łatwiej gromadzi się w zatokach. Użyj jednej grubszej poduszki lub dwóch standardowych, by nieco zmienić pozycję snu i zapobiec zaleganiu śluzu.

Nie pływaj, nie nurkuj. Jeśli często zmagasz się z zapaleniem zatok, unikaj pływania pod wodą i nurkowania. To wywołuje mziany ciśnienia w jamie nosa i zatokach, co z kolei sprzyja opisywanej dolegliwości.

Rób inhalacje. Zagotuj wodę, wlej do miski, nałóż recznik na głowę i wdychaj parę przez kilka minut. „Terapia" tego rodzaju doskonale oczyszcza zatoki. Do wody możesz dodać majeranek czy tymianek, to dodatkowo zmniejsza .

Uważaj na leki. łagodzą objawy, ale nierzadko zagęszczają śluz, co utrudnia oczyszczanie zatok. Oczywiście należy je przyjmować, gdy zaleci lekarz, trzeba jednak starać się brać jak najniższe dawki.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy