Strona głównaChoroby1 października - Światowy Dzień Świadomości o Zapaleniach Wątroby

1 października - Światowy Dzień Świadomości o Zapaleniach Wątroby

Jemy za szybko, za dużo i niezdrowo. Cierpi na tym jeden z najważniejszych naszych organów - wątroba.
Największy narząd naszego organizmu spełnia szereg kluczowych funkcji w układzie pokarmowym i wydalniczym. Można stwierdzić bez żadnej przesady, że od dobrze funkcjonującej wątroby zależy nasze życie. To prawdziwa fabryka, filtr i węzeł komunikacyjny na styku dwóch układów - trawienia i krążenia. Niestety, zbyt często zmuszamy wątrobę do nadmiernego wysiłku jedząc obfite i ciężkostrawne posiłki. Dodatkowo obciążamy ją nadmiernym spożyciem alkoholu oraz niepożądanym działaniem leków. Wątroba to silny, regenerujący się narząd, jednakże nie jest niezniszczalna...

Choroby wątroby są jednymi z najczęstszych schorzeń i stanowią poważny problem społeczny. Większość osób z jej schorzeniami nie jest w ogóle świadoma choroby, aż do bardzo zaawansowanego stadium. Alarmujący jest również wskaźnik zapadalności na nowotwór trzustki. W Polsce odnotowuje się rocznie 3,5 tys. nowych zachorowań. U 90 proc. z nich chorobę wywołują czynniki zewnętrzne, takie jak: palenie papierosów, aminy powstające podczas przyrządzania potraw, a także, co najważniejsze, zła dieta, w tym konserwanty dodawane do żywności.

Choroby wątroby, dróg żółciowych i trzustki wynikają najczęściej z błędów żywieniowych, pośpiechu, ułatwień technologicznych i skażeń środowiska. Nawet woda, której używamy do przygotowywania posiłków ma, przez zawartość chloru i metali ciężkich, negatywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowo-wydalniczego.

Dodatkowo nasza wątroba zmaga się codziennie z dużymi ilościami tłuszczy. Szczególnie szkodzą jej dania typu fast food, pasztety, konserwy mięsne, wszystkie potrawy smażone lub duszone w tłuszczu, jak naleśniki czy też bigos. Wątroba jest również wrażliwa na drób (gęś, kaczka, dzikie ptactwo) i ryby (śledź, węgorz, halibut, sardynki, ryby marynowane). Dla dobra tego organu będzie również unikanie substancji tj. pieprz, chrzan, ocet, czy musztarda.

Wbrew ogólnej zasadzie również nie wszystkie warzywa korzystnie wpływają na pracę wątroby. Szczególnie niewskazane przy chorobach wątroby są jarzyny strączkowe, cebula, por, wszystkie odmiany kapusty, brukselka, kalarepa, kukurydza, papryka, kalafior i rzodkiew. Unikajmy nadmiaru kwaśnych i niedojrzałych owoców np. wiśni, porzeczek i agrestu. Ponadto pamiętajmy o obieraniu z skórki jabłek, brzoskwiń i moreli oraz o obieraniu i gotowaniu gruszek. Jedzmy tylko świeżo przygotowane potrawy - unikajmy odgrzewanych, nawet zup przechowywanych w lodówce. Pamiętajmy o szkodliwości tłustych ciast, tortów, kremów, świeżych ciastek francuskich i drożdżowych, bitej śmietany, czekolady, czekoladek i kakao. Zrezygnujmy z napojów gazowanych, a także wystrzegajmy się mocnej herbaty i kawy oraz napojów bardzo zimnych lub gorących i - oczywiście - alkoholowych.

Wątroba nie lubi także nikotyny, kawy, grzybów i niektórych leków, szczególnie z grupy hepatotoksycznych, m.in. doustnych przeciwcukrzycowych, preparatów antykoncepcyjnych, środków przeciwreumatycznych, przeciwpadaczkowych, przeciwgruźliczych i niektórych antybiotyków.

Skala zapadalności na choroby wątroby jest tak wysoka ze względu na bezobjawowy rozwój schorzenia. Wątroba nie boli, ponieważ nie jest unerwiona. Dolegliwości związane z osłabieniem wątroby często przybierają złudną formę np. bóli mięśniowo-stawowych, chronicznego zmęczenia, ogólnego osłabienia organizmu, problemów ze snem, czy trudności w koncentracji i zapamiętywaniu. Takie objawy często kojarzone są z innego rodzaju chorobami jednocześnie opóźniając prawidłową diagnozę. W kolejnych stadiach rozwoju choroby dotkliwe staje się powiększenie obwodu brzucha, uczucie stałego wzdęcia, zmiany na skórze i brak apetytu.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy