Strona głównaChoroby19 czynników ryzyka cukrzycy typu 2 - bezsenność nowa na liście

19 czynników ryzyka cukrzycy typu 2 - bezsenność nowa na liście

Bezsenność zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2 (T2D), wynika z nowych badań opublikowanych w czasopiśmie ‘Diabetologia', podobnie jak osiemnaście innych czynników.
19 czynników ryzyka cukrzycy typu 2 - bezsenność nowa na liście [fot. Tesa Robbins from Pixabay]
Uczeni z Karolinska Institutet przejrzeli wiele różnych badań dotyczących czynników rozwoju i ocenili, że na 19 czynników tej choroby, jest nowym, wcześniej nie wskazywanym zagrożeniem. Ludzie, którzy zmagają się z insomnią, są o 17 proc. bardziej narażeni na rozwój tej choroby niż inni.

Pozostałe czynniki zwiększające prawdopodobieńsytwo cukrzycy to:, podwyższone skurczowe ciśnienie krwi, rozpoczęcie palenia , palenie przez całe życie, spożywanie kofeiny, poziom aminokwasów: izoleucyny, waliny i leucyny w osoczu krwi, aktywność enzymu wątrobowego o nazwie aminotransferaza alaninowa, nadmierny wskaźnik masy ciała w wieku dziecięcym i dorosłym (BMI), zbyt wysoki procent tkanki tłuszczowej, trzewna tkanka tłuszczowa, nieprawidłowe spoczynkowe i niewłaściwe poziomy kwasów tłuszczowych w osoczu krwi.

Jeśli chodzi o bezsenność, częściowo można wyjaśnić jej oddziaływanie poprzez wpływ na BMI - osoby, które nie sypiają dobrze, znacznie częściej odznaczają się niewłaściwą wagą, która z kolei silnie sprzyja cukrzycy.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, na cukrzycę choruje około 422 miliony ludzi na świecie, większość mieszka w krajach o niskim i średnim poziomie dochodów. Corocznie 1,6 miliona zgonów jest bezpośrednio związanych z cukrzycą. Zarówno liczba przypadków, jak i częstość występowania choroby stale wzrastają w ciągu ostatnich kilku dekad.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy