Strona głównaChoroby21 września - Światowy Dzień Choroby Alzheimera

21 września - Światowy Dzień Choroby Alzheimera

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Choroby Alzheimera. Na całym świecie z tą wyniszczającą i śmiertelną chorobą zmaga się około 47 milionów ludzi.
21 września - Światowy Dzień Choroby Alzheimera to postępująca, neurodegradacyjna choroba odbierająca zdolność samodzielnego funkcjonowania. Obecnie nie dsyponujemy medykamentami, które mogłyby ją wyleczyć, niektóre leki mogą czasami pomóc w osłabieniu objawów, ale są skuteczne jedynie krótkotrwale. Ponieważ populacje licznych krajów starzeją się, chorych na Alzheimera przybędzie, co oznacza potrzebę lepszego uwrażliwienia ludzi na specyfikę tej choroby i dostosowania systemów opieki zdrowotnej do potrzeb liczniejszej grupy pacjentów.

Choroba najczęściej rozwija się u osób powyżej 65 roku życia, jednakże zdarza się, że dotyczy także ludzi znacznie młodszych, po 40-tym czy 50-tym roku życia. Jakkolwie niektóre objawy Alzheimera mogą wyglądać podobnie do tych, które są związane upływem lat, istnieją sposoby na odróżnienie tych sympotmów od ogólnych oznak . Choroba powoduje, że mózg zwalnia, a wraz z jej postępem osłaieniu ulega zdolność myślenia i rozumowania.

Eksperci zgadzają się, że w zdecydowanej większości przypadków , podobnie jak inne przewlekłe schorzenia, rozwija się prawdopodobnie w wyniku złożonych interakcji między wieloma czynnikami, w tym ma na nią wpływ wiek, genetyka, środowisko, style życia i współistniejące choroby. Mimo że nie da się uniknąć niektórych czynników, takich jak wiek czy geny, inne, np. czy brak aktywności fizycznej, można modyfikować. Te ostatnie na pewno mają istotne znaczenie dla prawdopodobieństwa rozwoju choroby, choćby dlatego, że odkryto, iż nawet 80 procent osób z chorobą Alzheimera cierpi również na jakąś dolegliwość układu krążenia. Poza tym niektóre badania wykazują, że , B i C, podawane regularnie razem z kwasem foliowym, i preparatami ziołowymi mogą mieć znaczenie profilaktyczne. Również korzystne jest regularne ćwiczenie umysłu i ciała, w połączeniu z jedzeniem produktów bogatych w .

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy