Strona głównaChoroby28 lipca - Światowy Dzień WZW

28 lipca - Światowy Dzień WZW

Tegoroczny Światowy Dzień WZW jest obchodzony pod hasłem: „Poznaj WZW - działaj teraz" („Know hepatitis - Act now"). WHO ma nadzieję na zminimalizowanie zagrożenia wirusową chorobą wątroby.
28 lipca - Światowy Dzień WZW [© fotoliaxrender - Fotolia.com] Rok 2016 jest kluczowy dla walki z wirusowym zapaleniem wątroby. Członkowie WHO przyjęli strategię eliminacji tej choroby i eksperci wyrażają nadzieję, że do 2030 roku nie będzie ona powszechnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego.

Wirusowe zapalenie wątroby dotyczy setek tysięcy (około 400 tysięcy dokładnie) ludzi na całym świecie. Niszczy ten organ, powodując każdego roku niemal 1,4 miliona zgonów. Szacuje się, że tylko kilka procent pacjentów z przewlekłym zapaleniem wątroby jest świadomych choroby, a mniej niż 1 procent ma możliwość adekwatnego leczenia.

Wśród celów nowej startegii walki z jest zmniejszenie o 30 procent nowych przypadków WZW typu B i C oraz zmniejszenie śmiertelności w wyniku tych chorób o 10 procent do roku 2020. Aby to osiągnąć, trzeba rozszerzyć programy szczepień przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, skupić się na zapobieganiu przenoszenia choroby z matki na dzieci, poprawć bezpieczeństwo zastrzyków, i zabiegów, a także zwiększyć dostęp do diagnostyki i leczenia.

Szacuje się, że 95 procent osób z zapaleniem wątroby nie ma świadomości zarażenia. Testy diagnostyczne bywają kosztowne i są dość złożone, a w wielu krajach brak odpowiedniego wyposażenia laboratoriów.

Te ograniczone możliwości diagnostyczne i brak świadomości sprawia, że większość chorych nie otrzymuje należytej terapii. W ponad 90 procentach przypadków WZW typu C można całkowicie wyeliminować wirusa w ciągu 3-6 miesięcy. Należyte leczenie może zapobiec poważnym powikłaniom (np. czy ).

jest obchodzony od ponad dekady. Jego pomysłodawca i główny organizator to Światowa Organizacja Zdrowia.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 08:48:26, 29-07-2016 ~gość: 31.174.235.xxx

  Brak profilaktyki badań w Polsce m.in. na WZW C/HCV! AntyHbs to koszt 30 - 40 zł, szczepionka 70 zł razem 100 - 110 zł. Leczenie też jest na pozimie niezadawalającym. Iniekcja ubezpieczonym w NFZ jest bezpłatna.
  Do refleksji!
  Senior/plus

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Hospicja.pl
 • Poradnik-zdrowia.pl
 • Kobiety.net.pl
 • Pola Nadziei
 • Oferty pracy