Strona głównaChoroby29 października - Światowy Dzień Chorych na Łuszczycę

29 października - Światowy Dzień Chorych na Łuszczycę

W najbliższy wtorek obchodzić będziemy Światowy Dzień Chorych na Łuszczycę. Na tę chorobę w Polsce cierpi ponad milion osób. To święto to doskonała okazja na zwrócenie uwagi społeczeństwa na codzienne problemy chorych na łuszczycę i łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS). Obchody Światowego Dnia Chorych na Łuszczycę powiązane będą w tym roku z konferencją dla pacjentów „Edukacja & Integracja” organizowaną przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Chorych na Łuszczycę „Psoriasis”.
29 października - Światowy Dzień Chorych na Łuszczycę [© Farina3000 - Fotolia.com] Łuszczyca dotyka od 2 do 3% populacji, co oznacza, że może dotyczyć ponad 1 miliona . Kilka tysięcy osób w naszym kraju cierpi na jej ciężką postać, praktycznie uniemożliwiającą normalne funkcjonowanie. Jest to ciężka zapalna choroba autoimmunologiczna, która objawia się powstawaniem zmian skórnych w postaci grudek pokrywających się srebrną łuską. Zmiany łuszczycowe bolą i swędzą, a w najcięższych przypadkach mogą zajmować całą powierzchnię skóry. U części pacjentów dochodzi również do zajęcia stawów (łuszczycowe zapalenie stawów), co może prowadzić do niepełnosprawności.

Mimo że jest chorobą , w świadomości społecznej jest błędnie postrzegana jako choroba zakaźna, co przyczynia się do braku akceptacji chorych, ich wyobcowania i stopniowego wycofywania się z życia społecznego i zawodowego. Dlatego tak ważna jest edukacja na temat łuszczycy i wsparcie dla chorych.

Edukacja i Integracja

Z okazji Światowego Dnia Chorych na Łuszczycę na całym świecie organizowane są spotkania i konferencje, podczas których pacjenci integrują się, wymieniają wiedzą i doświadczeniami oraz starają zwrócić uwagę mediów i społeczeństwa na problem łuszczycy. Swoje obchody zaplanowało również Ogólnopolskie Stowarzyszenie Chorych na Łuszczycę, które dla pacjentów z całej Polski organizuje konferencję „Integracja & Edukacja”. Jej organizatorzy chcą, aby spotkanie było dla uczestników okazją do zdobycia praktycznej wiedzy, w jaki sposób radzić sobie z łuszczycą, a także do wzajemnej integracji.

- Środowisko chorych dermatologicznie jest w Polsce bardzo zaniedbaną terapeutycznie grupą. Ma kłopoty z dostępnością do lekarza specjalisty, a o edukacji, pomocy psychologicznej czy integracji nie ma nawet mowy. Nasze Stowarzyszenie postanowiło chociaż w małym stopniu wyjść na przeciw potrzebom chorych – wyjaśnia Małgorzata Kułakowska, wiceprezes Stowarzyszenia.

Do udziału w spotkaniu w roli prelegentów zaproszono między innymi przedstawicieli ZUS-u i NFZ-u oraz genetyka, kosmetologa i dietetyka. - Mamy nadzieję, że przekazana wiedza pomoże chorym dermatologicznie łatwiej żyć. Celem tego wydarzenia jest także integracja środowiska chorych. Nie od dzisiaj wiadomo, że wymiana doświadczeń oraz świadomość funkcjonowania w danym rejonie także innych chorych z łuszczycą jest niekonwencjonalną, ale bardzo skuteczną metodą terapii psychologicznej – podkreślają organizatorzy.

Konferencja „Edukacja & Integracja”, odbędzie się 26 października 2013 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta Gdańsk. Wydarzenie Honorowym Patronatem objął Prezydent Miasta Gdańska. Udział w spotkaniu potwierdził też przedstawiciel Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy