Strona głównaChoroby30 proc. światowej populacji cierpi na otyłość

30 proc. światowej populacji cierpi na otyłość

Niemal jedna trzecia mieszkańców naszego globu jest otyła. Problem dotyczy 2 miliardów ludzi, alarmuje brytyjski magazyn Lancet.
30 procent światowej populacji cierpi na otyłość Do niedawna z problemem zmagały się przede wszystkim kraje uprzemysłowione, obecnie stanowi ona coraz większy kłopot przede wszystkim w krajach rozwijających się. Według najnowszego badania „Global burden of disease" opublikowanego w brytyjskim czasopiśmie medycznym Lancet, otyłość dotyczy 2,1 mld ludzi, z czego 62 proc. mieszka w krajach rozwijających się.

„Równouprawnienie" w otyłości

- Otyłość jest problemem, który dotyka cały świat, niezależnie od wieku, lokalizacji, czy dochodu - powiedział Christopher Murray z Uniwersytetu w Waszyngtonie, który wraz z zespołem zebrał dane ze 188 krajów. Dodał, że istnieje znaczący związek między dochodami i otyłością: w krajach rozwijających się, wraz ze wzbogacaniem się, ludzie zyskują na wadze... W wielu uważanych za bogate krajach, takich jak w Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, wspomniana tendencja jest odwrotna, choć tylko nieznacznie.

W latach 1980 - 2013 odsetek osób ze wskaźnikiem masy ciała () wyższym niż 25 na całym świecie wzrósł od 28,8 z 36,9 proc. wśród mężczyzn i od 29,8 do 38 proc. wśród kobiet. BMI powyżej 25 oznacza nadwagę, a ponad 30 wskazuje na otyłość.

Kraje o najwyższym odsetku otyłych

Jeśli chodzi o kraje uprzemysłowione, to w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii ponad 60 proc. populacji w wieku powyżej dwudziestu lat zmaga się z otyłością lub nadwagą.

W przypadku Europy Zachodniej, najwyższy wskaźnik otyłości dotyczy Izraela (14 proc.) i Malty (13 proc.), a najniższy jest w Holandii i Szwecji (po 4 proc.).

Co do krajów rozwijających się, to w części otyłość nie występuje prawie wcale (np. w Burkina Faso i Czadzie), ale w państwach Bliskiego Wschodu, Ameryki Południowej i Oceanii odnotowano niepokojący wzrost liczby ludzi otyłych. Podobna sytuacja jest Egipcie, Libii, Arabii Saudyjskiej, Omanie, Bahrajnie i Kuwejcie, gdzie problem otyłości znacznie wzmógł się, szczególnie wśród kobiet. Podobną tendencję odnotowano również w Meksyku, Salwadorze, Kostaryce, Hondurasie, Chile i Paragwaju i państewkach Pacyfiku, takich jak Tonga, Kiribati i Samoa.

Otyłość a problemy zdrowotne

Szacuje się, że w 2010 roku nadwaga i otyłość spowodowały śmierć 3,4 mln zgonów, większość z nich z przyczyn sercowo-naczyniowych. Jeśli nie podejmie się odpowiednich kroków, wzrost kłopotów z otyłością może doprowadzić do znacznego spadku średniej długości życia.

Naukowcy odkryli również, że wraz ze wzrostem wskaźników otyłości odnotowuje się też znaczne zwiększenie diagnoz , a nawet wzrost liczby nowotworów związanych z nadwagą, takich jak .

- Nasze wyniki wskazują, że wzrost częstości występowania otyłości jest znaczący i powszechne na całym świecie, i to w bardzo ograniczonym czasie - powiedziała Emanuela Gakidou, współautorka badań. - To znak, że, w przeciwieństwie do innych problemów globalnych, jak palenie, które go intensywność zmniejsza się, otyłość jest wrogiem coraz silniejszym i coraz trudniejszym do powstrzymania.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć