Strona głównaChoroby5. Światowy Dzień WZW

5. Światowy Dzień WZW

28 lipca 2015 obchodzi się 5 Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby. W 2015 organizatorzy postanowili skupić się na profilaktyce WZW typu B i C zgodnie z hasłem: Zapobiegaj WZW – Działaj od razu. WZW typu B i C w skali światowej odpowiadają za około 96 proc. wszystkich zgonów związanych z wirusowym zapalaniem wątroby.
5. Światowy Dzień WZW [© fotoliaxrender - Fotolia.com] (WZW C) stanowi jeden z istotniejszych problemów epidemiologicznych w zakresie chorób zakaźnych w Polsce. Według szacunków, w Polsce przeciwciała anty-HCV występują u 1% osób dorosłych, podczas, gdy liczba osób aktywnie zakażonych, u których wykrywa się HCV RNA wynosi ok. 230 tys. (0,6%).

Corocznie rejestruje się 2-3 tys. nowych zachorowań, z czego większość stanowią postaci przewlekłe WZW C (ponad 95%). W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby wykrywanych rocznie przypadków , co może wynikać z większej dostępności badań w kierunku zakażenia HCV oraz częstszego zlecania badań przez lekarzy. Należy jednak podkreślić, że liczba zachorowań wykrywanych w kolejnych latach i rejestrowanych w systemie nadzoru epidemiologicznego nie odzwierciedla rzeczywistej dynamiki sytuacji epidemiologicznej WZW C i większość zakażeń (ok. 80%), ze względu na długotrwały bezobjawowy przebieg, pozostaje niewykryta.

Jak wynika z dostępnych danych, w Polsce do zakażeń HCV dochodzi najczęściej w związku z wykonywanymi zabiegami medycznymi, a w placówkach niemedycznych – w związku z zabiegami kosmetycznymi, medycyny niekonwencjonalnej czy podczas wykonywania tatuażu. W grupie użytkowników narkotyków w iniekcjach w Polsce zakażonych jest ponad 50% osób.

Aktywne wykrywanie i leczenie osób zakażonych stanowi istotny element zapobiegania nowym zakażeniom poprzez eliminację źródła zakażenia dla kolejnych osób. Zwiększenie dostępności diagnostyki, dotarcie do osób nieświadomych zakażenia oraz poprawa dostępności leczenia już wykrytych zakażeń stanowią najważniejsze kierunki działań w celu ograniczenia liczby zakażonych HCV w Polsce. Dzięki staraniom ekspertów w dziedzinie chorób zakaźnych oraz środowisk pacjentów w Polsce są już dostępne i objęte refundacją najnowsze o bezpośrednim działaniu przeciwwirusowym o bardzo wysokiej skuteczności leczenia, w tym leki stosowane w terapii bezinterferonowej.

Równolegle kontynuowane są działania prowadzące do poprawy bezpieczeństwa zabiegów wykonywanych w placówkach medycznych: wdrażanie odpowiednich procedur, dostępność sprzętu w odpowiedniej ilości oraz ciągła edukacja personelu.

Przeczytaj także


WZW B - wirusowe zapalenie wątroby typu B - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B) jest chorobą zakaźną - najczęstszą i najpoważniejszą formą infekcji wątroby na świecie. Wirus HBV jest 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV. Choroba ta na ogół nie jest śmiertelna. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy