Strona głównaChoroby5 popularnych mitów na temat raka. Nie wierz w te informacje

5 popularnych mitów na temat raka. Nie wierz w te informacje

Czwartego lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Rakiem, który ma przypominać o zagrożeniach związanych z chorobą i popularyzować informacje o profilaktyce. Ponieważ nowotwory są tak powszechne, wokół choroby jednocześnie powstało wiele mitów. Oto kilka z nich.
5 popularnych mitów na temat raka. Nie wierz w te informacje [© jovannig - Fotolia.com] Mit 1 Rak atakuje coraz silniej. Codziennie zabija coraz więcej ludzi

Właściwie prawdą jest to, że rosną wskaźniki śmierci z powodu nowotworów. Nie jest jednak tak, że nagle choroba zintensyfikowała swoją aktywność - to struktura wiekowa populacji się zmienia i dlatego odnotowuje się coraz więcej przypadków . Nowotwory, choć atakują ludzi w każdym wieku, najczęściej rozwijają się u osób starszych. Ponieważ tak wiele społeczeństw się starzeje, rak stanowi coraz częstszy problem zdrowotny.

Mit 2 Cukier „odżywia raka"

Niektórzy sądzą, że jest „paliwem" dla raka. U podstaw tego przekonania leży fakt, że komórki rakowe potrzebują więcej glukozy niż inne komórki. Jednakże badania naukowe dowiodły, że spożywanie większej ilości cukru nie powoduje większego ryzyka zachorowania na raka.

Mit 3 Rak to współczesna choroba

Ze wzgledu na to, że według współczesnych statystyk nowotwory stanowią drugą najczestszą przycznę śmierci, dość powszechnie uważa się, że są relatywnie nową chorobą charakterystyczną dla cywilizacji zachodniej. To nieprawda. Rak istnieje tak długo, jak ludzie. Tysiace lat temu opisali go egipscy i greccy lekarze, a naukowcy dostrzegli oznaki raka w 3000-letnim szkielecie.

Oczywiście na rozwój nowotworów wpływ ma współczesny styl życia, a głównym czynnikiem jest wiek. Wiąże się to z mitem 1 - ponieważ średnia długość życia rośnie, więcej osób choruje obecnie na raka: wszak warto pamiętać, że rowój nowotworu wiąże się z uszkodzeniami DNSA, a te są croraz liczniejsze u osób w starszym wieku.

Mit 4 Nie ma postępu w leczeniu

Jest postęp. Dzięki badaniom nad lekami na raka w ostatnich dzisięcioleciach, przeżycie pajcentów z nowotworami wzrosło, a śmiertelność spadła. Prawdą jest jednak i to, że nie itnieje lek, który zagwarantuje brak przerzutów i wyleczalność w każdych waunkach. Ogromne znaczenie ma też szybkość diagnozy.

Mit 5 Dana osoba nie zachoruje na raka, jeśli w jej rodzinie nikt nie cierpiał na nowotwór

W istocie rodzinna historia medyczna pozwala na szacowanie prawdopodobieństwa zachorowania na nowotwór. Bardziej narażeni na raka są ci, których rodzice lub dziadkowie zmagali się z tą chorobą. Niemniej jednak większość nowotworów spowodowanych przez zmiany genetyczne mające miejsce przez całe życie pacjenta. Mutacje są zazwyczaj wywoływane czynnikami stylu życia, takimi jak , nadmierna ekspozycja na słońce, . Co więcej, narażenie na działanie niektórych substancji chemicznych w miejscu pracy czy w domu także może powodować mutacje. Nie zawsze jednak da się ustalić powód mutowania komórek.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 22:28:00, 12-02-2016 ~gość: 89.70.53.xxx

    Obecnie mamy takie czasy,ze każdego może dopaść nowotwór.Dlatego warto jest wykonać badanie genetyczne genetic lab dzięki,któremu osoba badana dowiaduje się czy ma predyspozycje do ryzyka zachorowania na raka.O badaniu można uzyskać szczegółowe informacje na stronie geneticlab.com
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy