Strona głównaChoroby6 sposobów na sezonową depresję. Jak walczyć z SAD

6 sposobów na sezonową depresję. Jak walczyć z SAD

Odkryto, że jesienno-zimowa pora roku, przede wszystkim ze względu na ilość światła słonecznego i niesprzyjającą pogodę, może skutkować depresyjnymi objawami. Taka sezonowa depresja (seasonal affective disorder, SAD) dotyczy nawet jednej na kilkanaście osób. Na szczęście w znacznej mierze można z nią skutecznie walczyć także na własną rękę.
Pięć sposobów na sezonową depresję W największym stopniu związana ograniczeniem dostępu do światła słonecznego. Może to zakłócić wewnętrzny zegar organizmu i zaburzyć gospodarkę hormonalną, w tym produkcję substancji, które mają istotny wpływ na nasze sampoczucie, np. takich jak serotonina. Hormony regulują m. in. sen i , więc zmiany ich poziomów przekładają się także na osłabienie stanu ducha. Tych pięć sposobów powinno jednak poprawić ci humor.

„Zorganizuj" więcej światła

Dokładniej rzecz ujmując, wykorzystuj każdą okazję, by pobyć na świeżym powietrzu i czerpać choćby ze słabych promieni słonecznych. Korzyści dla organizmu daje także przebywanie na zewnątrz nawet przy zachmurzonym niebie. Jeśli to nie wystarcza, możesz udać się od czasu do czasu do solarium, a najlepszym rozwiazaniem jest korzystanie z tzw. lightbox, urządzenia do (tj. leczenia światłem). Specjalne „pudełko" z żarówkami fluorescencyjnymi daje światło o silne nawet 10 tysięcy luxów i wystarczy kilkunastominutowa sesja dwa trzy razy w tygodniu, by poczuć się znacznie lepiej.

Ćwicz

Najlepiej na zewnątrz, aby połączyć z korzystaniem z ekspozycją na światło dzienne i . To jednak trudno osiągnąć, gdy na dworze plucha i raptem pięć stopni powyżej zera lub zimniej. W każdym razie nie rezygnuj z aktywności fizycznej, bo ona jest świetnym sposobem na poprawę samopoczucia bez względu na przyczynę depresyjnych nastrojów. Trening powoduje uwolnienie do mózgu substancji, które są związane z dobrym nastrojem.

„Przełącz się" na pozytywne myślenie

Prawdą jest, że SAD ma podłoże biologiczne, ale to nie znaczy, że nic się nie da zrobić. Liczne badania wykazały, że terapie poznawczo-behawioralne pomagają w identyfikacji tego, co wyzwala negatywne myśli i zachowania, a to daje sznase na podjęcie działań w kierunku zmiany stanu rzeczy. Nie zawsze potrzeba profesjonalnej terapii, by „zdiagnozować" u siebie sytuacje prowadzace do ponurego nastroju.

Rób sobie przyjemność

Najogólniej rzecz ujmując, trzeba „zmusić się" do robienia rzeczy, które dają radość. Spróbuj zmienić schemat dnia. Zaangażuj się w nowe hobby, ogranicz czas spędzany przed ekranem telewizora lub komputera, spróbuj spędzać wiecej czasu wśród ludzi. Wszystko to ułatwi odegnanie złych myśli.

Medytuj

I uprawiaj jogę, tai chi lub inne podobne praktyki angażujące ciało i umysł. To pozwala na uspokojenie się i głebokie odprężenie. Badania dowiodły, że zmienia jakość myśli i odczuć. A jeśli jesteś religijny/a, to częściej się módl. Skupienie i poczucie kontaktu z Bogiem skutuje odczuwaniem głebokiej radości.

Udaj się po pomoc

Jeśli odczuwane objawy są intensywne i nie pomagają powszechnie dostępne metody, nie wahaj się przed znalezieniem profesjonalnej pomocy. Poinformuj o doświadczanych symptomach lekarza rodzinnego, sam może pomóc w osłabieniu objawów lub skierować pacjenta do specjalisty.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 21:04:35, 21-11-2015 Psychomedic

    Bardzo dobry artykuł, uważam że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem psychiatrą, psychologiem. Polecam specjalistów z Kliniki PsychoMedic.pl www.psychomedic.pll tel 22 299 11 22 na Ursynowie i tel. 22 253 8888 w Centrum Warszawy.
  • 11:44:40, 26-11-2015 Psychomedic

    Bardzo dobry artykuł, uważam że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem psychiatrą, psychologiem. Polecam specjalistów z Kliniki PsychoMedic.pl www.psychomedic.pl tel 22 299 11 22 na Ursynowie i tel. 22 253 8888 w Centrum Warszawy

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy