Strona głównaChoroby8 objawów chorób które można wyczytać z rąk

8 objawów chorób które można wyczytać z rąk

Jeśli chodzi o nasz wygląd, pierwsze oznaki starzenia się można dostrzec na dłoniach. To jednak nie wszystko - ręce mogą dać ważne informacje na temat stanu zdrowia organizmu, możemy z nich „wyczytać" wiele chorób.
8 objawów chorób które można wyczytać z rąk Zimne dłonie

Zimne ręce, o ile ich temperatura nie jest bezpośrednio związana z niższą temperaturą otoczenia, zazwyczaj oznaczają słabe krążenie. Mogą również być efektem , wówczas bowiem krew jest tłoczona w większej ilości do innych części ciała, które w stanie zestresowania najbardziej jej potrzebują. Co więcej, zimne dłonie mogą się wiązać z . Wreszcie, bywają też symptomem choroby Raynauda (napadowego skurczu tętnic w obrębie rąk lub stóp).

Sucha skóra

Przesuszona skóra rąk może świadczyć o niedoczynności . U kobiet w starszym wieku nierzadko jest to efekt spadku poziomu estrogenu. Poza tym suchość skóry jest spowodowana niedoborami w diecie produktów z kwasami tłuszczowymi, takimi jak tłuste ryby czy orzechy.

Pocenie się

Pocenie się dłoni może oznaczać stres lub nadaktywną tarczycę - to ostanie ma związek z przyspieszeniem metabolizmu i generowaniem większej ilości energii, która może objawiać się wzrostem ciepła ciała i właśnie poceniem się. Poza tym symptom ten jest charakterystyczny dla nadmiernej potliwości w ogóle.

Brązowe plamy

Zwykle są to tzw. plamy starcze, które stanowią oznakę zaburzeń pigmentacji wywołanej nadmierną ekspozycją na szkodliwe .

Drżenie rąk

Znaczne drżenie dłoni może oznaczać „drżenie samoistne" (łac. tremor essentialis), zaburzenie neurologiczne odmienne od drżenia spowodowanego . Co oczywiste, ta ostatnia także powoduje objawy tego rodzaju. Poza tym, drżenie może być wywoływane nadaktywną tarczycą. Co więcej, bywa efektem stresu, a także nadmiaru lub alkoholu.

Opuchnięte dłonie

Opuchlizna może oznaczać nagromadzenie płynu bądź zapalenia tkanek lub stawów dłoni. Może też być skutkiem poważnych infekcji oraz urazów. W zależności od przyczyny, opuchlizna dłoni może trwać krótko, np. po wysiłku fizycznym, a jeśli utrzymuje się dłużej - może oznaczać proces zapalny, np. . Opuchlizna bywa również wywoływana złamaniami czy zbyt ciasnym opatrunkiem.

Zaczerwienienie

Szczególnie wśród osób po pięćdziesiątce dłuższe zaczerwienienie dłoni (tj. nie takie, które spowodowane jest np. mroźną temperaturą) może być symptomem uszkodzenia wątroby. Czerwone palmy na rękach mogą świadczyć o reumatoidalnym zapaleniu stawów (oznaczają stan zapalny).

Zmiana koloru palców

Jeśli palce stają się białe, niebieskie, czy czerwone, a towarzyszy temu mrowienie i drętwienie, może oznaczać to chorobę Raynauda (napadowy skurcz tętnic w obrębie rąk lub stóp). Poza tym przebarwienia tego rodzaju mogą mieć związek z reumatoidalnym zapaleniem stawów, toczniem rumieniowatym układowym lub twardziną (przewlekłą chorobą cechujacą się stwardnieniem skóry i tkanek).

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

  • 20:59:16, 13-01-2017 ~gość: 89.1.111.xxx

    Pierdoły

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X