Strona głównaChorobyAMD nie jest nieuniknione

AMD nie jest nieuniknione

O AMD przypominano niedwno w związku z tym, że na chorobę cierpi brytyjska aktorka Judi Dench. Jednocześnie jednak lekarze zwracają uwagę na to, że związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej nie stanowi nieuniknionej części procesu starzenia się i można wiele zrobić, aby uchronić się przed chorobą.
AMD nie jest nieuniknione Zmiany w stylu życia oraz wczesne wykrycie choroby mogą przyczynić się do zapobieżenia nawet połowie przypadków utraty wzroku. Obecnie około jedna na pięć osób powyżej 75 roku życia doświadcza zagrożenia utraty wzroku.

Szybka diagnoza AMD jest kluczowa, ponieważ jeden z typów choroby - jej wysiękowa (mokra) postać może być skutecznie leczona farmaceutykami lub laserowo. Suche AMD w tej chwili jest nieuleczalne, choć badania z komórkami macierzystymi wykazały początkowy sukces takiej terapii, więc uczeni pozostają w tej kwestii otymistami.

Objawy

Wśród symptomów wymienia się niewyraźne widzenie: rozmazany obraz lub proste linie jawiące się jako falujące bądź rozmyte.

Ponadto notuje się zwiększoną wrażliwość na światło. Jasne światło powoduje dyskomfort, można też widzieć światło tam, gdzie go nie ma. Niektórzy dostrzegają także białe plamy w polu widzenia.

Wraz z rozwojem choroby coraz trudniej jest rozpoznać twarze i czytać drobny druk.

Poleca się badanie wzroku co dwa lata, aby okulista miał okazję wczesnego rozpoznania AMD. Nieleczona choroba prowadzi do tego, że plamka żółta ulega uszkodzeniu, a w efekcie przestają być możliwe takie czynnosci, jak prowadzenie pojazdu, czytanie, etc.

Zdrowy tryb życia może zmniejszyć ryzyko rozwoju AMD. Odkryto, że z niski poziom przeciwutleniaczy także miał wpływ na zwiększone prawdopodobieństwo choroby , warto więc upewnić się, że w diecie występuje odpwiednia ilośc warzyw i owoców- najlepszych źrodeł antyoksydantów.

Ryzyko AMD zwiększa także palenie papierosów oraz na światło słoneczne (bez okularów ochronnych). Jednak badania z University College London wykazały, że witamina D może spowolnić rozwój AMD u myszy, więc nie należy unikać słońca w ogóle, ono bowiem umożliwia syntetyzowanie witaminy D przez organizm. Jeśli nie ma się okazji, by dostatecznie długo korzystać ze swiatła słonecznego, warto sięgnąć po żywność z wiatminą D (tłuste ryby, jaja i wątróbka są jej dobrym źródłem).

Przeczytaj także


AMD - zwyrodnienie plamki żółtej - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Plamka żółta to punkt na siatkówce oka, na którym znajduje się największe zagęszczenie światłoczułych receptorów siatkówki umożliwiających postrzeganie kolorów. AMD to najczęstsza przyczyna zupełnej utraty wzroku u osób starszych. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy