Strona głównaChorobyAerobik przy hiperglikemii nie poprawia wydolności

Aerobik przy hiperglikemii nie poprawia wydolności

Regularne ćwiczenia aerobowe przydają wielu korzyści, jednak w przypadku podwyższonego poziom cukru we krwi - hiperglikemii - nie dawały oczekiwanych rezultatów.
Aerobik przy hiperglikemii nie poprawia wydolności [fot. vhsrt-just from Pixabay]
Przy problemie hiperglikemii nie skutkują spodziewanymi efektami - pokazały to zarówno testy na gryzoniach, jak i na ludziach. Taki efekt był też niezależny od otyłości i poziomu insuliny we krwi.

Osoby z cukrzycą czy nadmiernym poziomem cukru niezdiagnozowanym jeszcze jako cukrzyca zmagają się z większymi trudnościami w podejmowaniu treningów aerobowych względem osób o prawidłowej ilości cukru we krwi.

Pierwsze testy objęły dwie grupy myszy, z których u jednej stosowano tzw. dietę zachodnią, bogatą w cukier i tłuszcze nasycone, co oprócz hiperglikemii wywoływało pewien przyrost masy ciała. Druga grupa gryzoni zaś została zmodyfikowana tak, aby zwierzęta wytwarzały mniej insuliny, co skutkowało podobnym zwiększeniem poziomu cukru we krwi, jak w przypadku diety zachodniej, mimo że zwierzętom podawano jedzenie o mniejszej zawartości cukru i tłuszczu, a także zachowywały one normalną masę ciała. Obie grupy skłaniano do treningów, aby poprawiły swoją sprawność aerobową.

Gryzonie z hiperglikemią przebiegły około 500 kilometrów w trakcie badania, ale nie poprawiła się u nich zdolność wysiłkowa w porównaniu z myszami z niższym poziomem cukru we krwi.

Przyglądając się bardziej szczegółowo organizmom tych gryzoni, zauważono, że ich mięśnie nie przystosowują się do wyzwania aerobowego tak, jak robiłyby to normalnie.

Jak wyjaśniają eksperci, tkanka mięśniowa może się przebudowywać, co jest jednym z powodów, dla których ćwiczenia stają się łatwiejsze, jeśli wykonujemy je regularnie. Z czasem wysiłek aerobowy, taki jak bieganie lub pływanie, może zmieniać włókna mięśniowe, aby skuteczniej wykorzystywać tlen podczas ćwiczeń. Rozwijają się wówczas także nowe naczynia krwionośne, co umożliwia dostarczanie większej ilości tlenu do mięśni, a to pomaga zwiększyć . Jak się wydaje, nadmierny poziom cukru we krwi może częściowo zapobiegać przebudowie .

Dobra wiadomość jest jednak taka, że choć u gryzoni z nie poprawiła się wydolność tlenowa podczas treningu, ciągle zyskiwały inne ważne korzyści zdrowotne z ćwiczeń, w tym zmniejszenie ilości tłuszczu i poprawę metabolizmu glukozy. Wobec tego regularne ćwiczenia aerobowe ciągle są zalecane dla zachowania zdrowia zarówno u osób z hiperglikemią, jak i bez niej, wyjaśniają autorzy badań.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy