Strona głównaChorobyAktywność fizyczna pomaga walczyć z rakiem prostaty

Aktywność fizyczna pomaga walczyć z rakiem prostaty

Kolejne ustalenia dowodzą niebywałego wpływu aktywności fizycznej na stan zdrowia. Z nowych badań wynika, że ćwiczenia mogą stanowić ważny element w walce z rakiem prostaty.
Regularnie podejmowany wysiłek fizyczny może przedłużyć życie mężczyznom chorującym na raka prostaty. Takie wnioski płyną z badania, którego wyniki opublikowano w Journal of Clinical Oncology. Testy przeprowadzono przez naukowców z University of California w San Francisco.

Uczeni przez osiemnaście lat zbierali dane dotyczące 2705 mężczyzn biorących udział w badaniu Health Professionals Follow-Up Study, u których zdiagnozowano raka prostaty. Pacjenci rejestrowali, ile czasu każdy z nich spędził poddając się jakiejś aktywności fizycznej, takiej jak praca i uprawianie sportu na świeżym powietrzu włączając tu m. in. spacery, bieganie, pływanie, jazdę na rowerze itp.

Okazało się, że mężczyźni codziennie podejmujący jakąś formę treningu mają większe szanse na uniknięcie rozwoju choroby. Styl życia okazuje się mieć nie tylko pozytywny efekt prewencyjny, ale i przydaje korzyści osobom, które już zachorowały.

Wyniki badania wykazały, że mężczyźni nie musieli ćwiczyć na poziomie sportowców, aby uzyskać prozdrowotny skutek Już umiarkowane ćwiczenia miały wpływ na dłuższe życie pacjentów. Intensywniejsze treningi jednak przyniosły bardziej znaczące efekty. Mężczyźni, którzy maszerowali przez 90 minut lub więcej tygodniowo, mieli o 46 procent niższe ryzyko śmierci z powodu raka prostaty niż panowie, którzy wolnym tempem chodzili krócej niż 90 minut tygodniowo.

Intensywna aktywność fizyczna - zdefiniowana jako treningi trwające ponad trzy godziny tygodniowo - wiązała się z redukcją zgonów z powodu raka prostaty. Pacjenci, którzy chodzili, jeździli na rowerze czy też podejmowali jakąkolwiek inną formę ćwiczeń przez ponad trzy godziny w tygodniu, mieli o 61 procent niższe ryzyko śmierci na raka prostaty niż mężczyźni, którzy ćwiczyli krócej niż godzinę w tygodniu. Najniższe prawdopodobieństwo śmierci z powodu raka prostaty zanotowano u panów, którzy byli aktywni fizycznie zarówno przed, jak i po diagnozie.

Większość przypadków raka prostaty diagnozuje się u mężczyzn powyżej 65 roku życia. Nowotwór może być wyleczony, jeśli rozpozna się go we wczesnym etapie.

Przeczytaj także


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Prostata - przerost prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Przerost prostaty to choroba często występująca u mężczyzn w wieku dojrzałym. Problemy z prostatą dotyczą około połowy mężczyzn powyżej 50-go roku życia i ponad 70 procent panów, którzy ukończyli 60 lat. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy