Strona głównaChorobyAktywność fizyczna zmniejsza ryzyko śmierci u chorych raka

Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko śmierci u chorych raka

Większa aktywność fizyczna daje lepszą ochronę przed śmiercią z powodu różnych form nowotworu, np. raka sutka, okrężnicy i prostaty.
Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko śmierci u chorych raka [© Photographee.eu - Fotolia.com] Jak wynika z badań uczonych z Uniwersytetu Nauki i Technologii Huazhong, ryzyko zgonu u pacjentów, u których zdiagnozowano raka, spada wraz ze wzrostem aktywności fizycznej.

Po przeanalizowaniu ponad 70 badań uczeni doszli do wniosku, że aktywność fizyczna daje ochronny skutek u pacjentów chorych na nowotwory.

Zgodnie z zaleceniami WHO warto poświęcić tygodniowo dwie i pół godziny na umiarkowaną aktywność fizyczną w celu uzyskania konkretnych korzyści dla zdrowia. Takie same efekty da również połowa tego czasu, jeśli wykonuje się intensywny wysiłek fizyczny.

Jakkolwiek nie opracowano okeślonych zaleceń dotyczących poziomu aktywności fizycznej dla zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka, jednak po przeanalizowaniu danych ustalono ćwiczenia są związane z niższym ryzykiem zgonu z powodu , i .

Obliczono, że osoby, które podejmowały wysiłek fizyczny, np. szybki , przez co najmniej dwie i pół godziny na tydzień, były o 13 procent mniej narażone na śmierć z powodu raka niż osoby z najniższym poziomem aktywności.

Przeprowadzono dotychczas liczne badania, które skupiały się na wpływie ćwiczeń na ograniczenie ryzyka rozwoju różnych form nowotworu. Teraz jednak sprawdzono, jak oddziałuje na zdrowie osób już chorych na raka. Nie określono jednak, czy jakieś konkretne ćwiczenia dają najlepsze wyniki.

Wyniki badań opublikowano w British Journal of Sports Medicine.

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć