Strona głównaChorobyAktywny umysł lepiej chroni się przed chorobą Alzheimera

Aktywny umysł lepiej chroni się przed chorobą Alzheimera

Powszechny sposób utrzymania umysłu „zajętym" (np. rozwiązaywnaie krzyżówek, interesujące rozmowy) nie wystarczy, by całkowicie uchronić się przed Alzheimerem, jednak aktywizowanie umysłowe w średnim wieku może istotnie osłabić pradopodobieństwo demencji.
Aktywny umysł lepiej chroni się przed chorobą Alzheimera [© olly - Fotolia.com] Seniorzy, którzy regularnie stawiają sobie intelektualnie wymagające zadania, cechują się aż o 20 procent niższym prawdopodobieństwem zachorowania na .

Uczeni z USA przeanalizowali dane 393 osób po 70-ce, które były wolne od demencji. Uczestników podzielono na różne grupy w zależności od poziomu wykształcenia, zaangażowania w intelektualne przedsięwzięcia i tego, czy mieli gen ApoE4 (jest on związany z wyższym ryzykiem choroby Alzheimera).
Przeprowadzono też skany mózgu w celu identyfikacji biomarkerów , w tym nagromadzenie białek beta-amyloidu, które są bezpośrednio związane z rozwojem demencji.

Okazało się, że osoby ze wspomnianym genem, będące po co najmniej 14 latach edukacji i ciągle aktywne umysłowo w średnim wieku, miały niższy poziom beta-amyloidu w mózgu, niż ludzie z ApoE4, którzy nie „ćwiczyli" umysłu.

Jednak w ogólnej grupie badanych, czyli wśród osób, które nie miały ApoE4, angażowanie się w wymagające intelektualnie aktywności, nie dało takich ochronnych rezultatów.

- Najnowsze badania dały sprzeczne wyniki dotyczące wartości aktywności fizycznej i umysłowej w ochronie przed zachorowaniem na chorobę Alzheimera, a jednocześnie zauważyliśmy, że poziom edukacji różnił się w tych badaniach - mówi dr Prashanthi Vemuri z Mayo Clinic.

- Kiedy przeanalizowaliśmy szczególnie poziomie , okazało się, że nosiciele genu ApoE4, którzy mieli wyższe wykształcenie i ciągle uczyli się w wieku średnim, cechowali się mniejszą ilością amyloidu w mózgu w porównaniu do tych, którzy nie podejmowali regularnego wysiłku intelektualnego w średnim wieku. - wyjaśnia dr Vemuri.

Jak podkreślają jednak eksperci z Alzheimer's Research UK, inne testy dowiodły, że pzoostawanie aktywnym intelektualnie daje pewne efekty zabepzieczające przed Alzheimerem.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Neurology.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć