Strona głównaChorobyAlergia na słońce

Alergia na słońce

Doskonale wiemy, jak należy się chronić przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, że należy stosować odpowiednie kremy z filtrami UV. Niektóre osoby jednak pomimo wszystkich środków zapobiegawczych nie mogą w pełni cieszyć się latem, gdyż mają uczulenie na słońce.
Alergia na słońce [fot. Cobalt - Fotolia.com] W Polsce jest ponad 2,5 miliona takich osób. Ich skóra reaguje na słońce swędzącą drobną wysypką. Przyczyny alergii nie są znane i nie opracowano jeszcze żadnej skutecznej metody na łagodzenie jej skutków. W medycynie nazywa się ją fotodermatozą idiopatyczną a jej najczęstszą formą jest PLE (ang. polimorphus light eruption). W poważniejszych formach może ona pozostawiać nawet drobne blizny na skórze oraz objawiać się gorączką i zapaleniem spojówek. W formie łagodniejszej jest uciążliwą wysypką trudną do usunięcia. Czasami pomagają zwykłe środki przeciwalergiczne, czasami nie - a latem raczej trudno się przed słońcem schować.

Reakcje alergiczne u osób, które nie są uczulone na mają inne podłoże. Powodują je składniki niektórych leków lub kosmetyków. Dlatego też osoby regularnie zażywające leki lub po kuracji antybiotykami powinny dokładnie przeczytać ulotkę lub zapytać lekarza, czy lek nie wywołuje tak zwanej reakcji fototoksycznej. Może ona bowiem doprowadzić do poważnych .

PLE, znana powszechnie jako uczulenie na słońce, na ogół objawia się już w dzieciństwie. W Europie cierpi na nią około 15 procent osób, większość z nich zamieszkuje północne rejony kontynentu.

Serwis świąteczny senior.pl

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X