Strona głównaChorobyAlergia nie pozwala ci spać? Oto, co możesz zrobić

Alergia nie pozwala ci spać? Oto, co możesz zrobić

Reakcje alergiczne obniżają jakość życia - skutkują nie tylko przykrymi objawami za dnia, ale mogą też zaburzać sen.
Alergia nie pozwala ci spać? Oto, co możesz zrobić [fot. Jp Valery on Unsplash]
Kiedy doświadczasz , twój organizm produkuje histaminę, co pomaga walczyć z alergenami, jednakże może ona mieć także skutki uboczne, np. w postaci .

Jak wyjaśniają eksperci z amerykańskiej National Sleep Foundation, choroby takie, jak astma i alergiczny nieżyt nosa cęsto zaburzają sen i sprawiają, że w kolejnym dniu odczuwa się silne zmęczenie oraz brak energii. Z ostatnich badań wynika np., że ponad 50 proc. osób doświadczających sezonowych alergii cierpi również na .

Na bezsenność wpływa nie tylko sama histamina, ale określone objawy alergiczne, kaszel, katar, czy problemy z oddychaniem skutecznie utrudniają sen. W efekcie nie można się wyspać i normalnie funkcjonować następnego dnia.

Co oczywiste, odpowiednie leki osłabiają symptomy, warto jednak podjąć dodatkowo określone kroki, by osłabić objawy alergiczne. Przede wszystkim warto pamiętać, aby zostawić wszystkie noszone za dnia ubrania i buty zostawić poza sypialnią. Co więcej, warto zainwestować w kilka produktów, które zmniejszą nasilenie symptomów. Przykładowo, pomocny jest tu oczyszczacz powietrza, który zredukuje ilość alergenów w powietrzu sypialni, a także chroniący przed alergenami pokrowiec na materac (zapewnia ograniczenie ilości roztoczy). Ponadto trzeba upewnić się, że zażywane leki nie zakłócają snu - np., farmaceutyki na zmniejszenie często zawierają pseudoefedrynę, ona zaś może przyspieszać pracę serca oraz wywoływać poczucie niepokoju, co w oczywisty sposób utrudnia zasypianie. Wreszcie, warto zadbać o odpowiednią higienę snu - trzeba unikać korzystania z urządzeń z ekranami emitującymi światło na co najmniej godzinę przed snem i nauczyć się relaksować przed pójściem spać - znacząco zaburza proces zasypiania.

O badaniach można przeczytać w Journal of Allergy and Immunology:

Przeczytaj także


Alergia / Alergie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Alergia to choroba wywoływana reakcją układu odpornościowego na określone substancje, na przykład pyłki, kurz, jad pszczeli, czy sierść zwierząt domowych. Choroby wywołane przez alergeny stały się bardzo częstym zjawiskiem w ciągu ostatniego półwiecza. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 07:27:17, 30-09-2019 cezary.mrocz

  Alergia na kurz i roztocza nie pozwalała mi spać spokojnie, a jak wiadomo sen podstawa. Jakość snu poprawiła się odkąd mamy irobota, codziennie odkurza i zbiera kurz, co zmniejsza osadzanie się pyłów na meblach, Objawy alergii mniejsze.
 • 20:49:59, 24-05-2020 seniorita18

  U mnie w sumie nikt nie ma alergii na kurz, ale ja również powoli zdecydowałam się na walkę z nim. Przede wszystkim zaczęłam od rozłożenia przed wejściem specjalnej wycieraczki zewnętrznej https://www.alumatex.pl/produkty/wyc...ki-zewnetrzne/ która w bardzo fajny sposób jest w stanie zatrzymać bardzo dużo zanieczyszczeń wnoszonych na obuwiu.
 • 23:31:36, 25-05-2020 asia.misiak94

  kup krople
 • 18:01:16, 12-08-2020 windlerreymundo

  Moja alergia nie pozwala mi spać już od kilku dobrych lat.
 • 16:13:59, 20-08-2020 qtowne

  W takim razie może czas najwyższy wybrać się na odczulanie.
 • 18:15:39, 13-10-2020 nannie75

  Alergia może być również spowodowana źle dobraną pościelą i materacem https://moja-ostroleka.pl/art/159583...d-czego-zaczac. Pokój, w którym nocujemy, ma fundamentalny wpływ na nasze samopoczucie. Często narzekamy, że po przespanej nocy czujemy ból pleców, a odpoczynek niezależnie od ilości godzin spędzonych w łóżku nie daje nam energii.
 • 11:01:17, 05-11-2020 reanna28

  Mnie pomógł oczyszczacz powietrza. Świetny pomysł i rozwiązanie.
 • 15:56:27, 06-04-2021 kordianka

  Skutecznie działa aerozol Euphorbium, bo oczyszcza nos z alergenów oraz obkurcza śluzówkę nosa. Lek do stosowania na każdy rodzaj kataru u dzieci i dorosłych.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Kobiety.net.pl
 • Kosciol.pl
 • EWST.pl
 • Aktywni 50+
 • Oferty pracy