Strona głównaChorobyAlergia: odczulanie czas zacząć

Alergia: odczulanie czas zacząć

Szacuje się, że jedna trzecia Polaków ma objawy alergii, czyli ich układ immunologiczny nieprawidłowo reaguje na substancje obecne w otaczającym środowisku, choć organizm powinien je tolerować. Alergia może się objawiać na wiele sposobów – od pozornie niegroźnego alergicznego nieżytu nosa, przez alergiczne zapalenie spojówek, wysypki, po astmę alergiczną, która w ciężkich przypadkach może zagrażać życiu. Tymczasem z niektórymi alergenami można sobie poradzić – za pomocą skutecznej metody leczenia przyczynowego. Jest nią immunoterapia alergenowa, czyli tzw. odczulanie, z którego w Polsce wciąż korzysta niewielu pacjentów. Jesień i zima, kiedy pyłki roślin nie są wszechobecne, to najlepsza pora na rozpoczęcie terapii.
Alergia: odczulanie czas zacząć [Fot. galitskaya - Fotolia.com]
Alergicznego nieżytu nosa nie można bagatelizować, ponieważ brak leczenia prowadzi do powikłań, którymi mogą być wysiękowe zapalenie uszu, polipy nosa, zapalenie zatok, przerost , częste infekcje czy wreszcie zaburzenia koncentracji, i ostatecznie właśnie astma alergiczna – wylicza dr n. med. Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego oraz Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.
W każdym przypadku stosuje się leczenie objawowe, lecz przerwanie terapii oznacza szybki nawrót dolegliwości. Leczenie objawowe nie zahamuje także postępu choroby alergicznej i pojawienia się kolejnych objawów. Jedyną metodą leczenia przyczynowego alergii jest immunoterapia alergenowa, tak zwane odczulanie, którą można stosować już u 5-latków i jest wskazana w każdym wieku, jeśli tylko można zapobiec zaostrzeniu choroby.
Dzięki immunoterapii uzyskujemy długą tolerancję na alergeny, trwającą od kilku do kilkunastu lat – podkreśla dr Dąbrowiecki.
Im wcześniej rozpocznie się takie leczenie, tym większa korzyść dla pacjenta. Skuteczność immunoterapii w przypadku jadu owadów wynosi aż około 99%, w alergii na pyłki roślin – około 90%, roztoczy kurzu domowego – 80%. Odczulanie jest możliwe tylko w przypadku niektórych alergenów, jednak tych najczęstszych, takich jak: alergeny wziewne pyłków drzew, traw, chwastów, roztoczy kurzu domowego, sierści zwierząt, pleśni oraz jad owadów błonkoskrzydłych. W tym ostatnim przypadku może stanowić o życiu. Nie stosuje się odczulania w alergiach pokarmowych i kontaktowych, jednak i nad tym prowadzone są badania.

Prawidłowe odczulanie powinno trwać od minimum 3 do 5 lat. Podstawową formą są podskórne iniekcje odpowiedniej dawki alergenu. Dostępna jest także znacznie wygodniejsza immunoterapia podjęzykowa – w postaci kropli lub tabletek. Obie formy są równie bezpieczne i skuteczne, niestety, NFZ refunduje tylko zastrzyki. A te wymagają regularnych (przynajmniej raz w miesiącu) wizyt w gabinecie alergologa. W immunoterapii podjęzykowej tylko podanie pierwszej dawki wymaga obecności lekarza. Potem wystarczą wizyty kontrolne co 2–3 miesiące. Czasem warto więc oszacować ostateczne koszty i zastanowić się, czy braku refundacji szczepionki podjęzykowej nie rekompensują inne korzyści.

W Polsce z odczulania korzysta tylko ok. 100 tysięcy pacjentów, co przy milionach alergików jest liczbą bardzo małą. Jednocześnie po wygodniejszą formę podjęzykową sięga tylko ok. 15% pacjentów. Nawet u naszych najbliższych sąsiadów Czechów i Słowaków 60–80% odczulających się stosuje tabletki lub krople.

Przeczytaj także


Alergia / Alergie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Alergia to choroba wywoływana reakcją układu odpornościowego na określone substancje, na przykład pyłki, kurz, jad pszczeli, czy sierść zwierząt domowych. Choroby wywołane przez alergeny stały się bardzo częstym zjawiskiem w ciągu ostatniego półwiecza. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy