Strona głównaChorobyAlergicy cierpią wiosną

Alergicy cierpią wiosną

Maj to zdaniem wielu naszych rodaków najpiękniejsza pora w roku, nie wszyscy jednak cieszą się z nadejścia wiosny i bujnego rozkwitu flory. Co piąty Polak cierpi bowiem na alergię wywołaną przez pyłki roślin. Choroba ta zamienia ciepłe wiosenne i letnie miesiące w prawdziwy koszmar.
to reakcja obronna organizmu na substancje uczulające – w tym przypadku są to alergeny wziewne (pyłki), które przedostają się do organizmu wraz z wdychanym powietrzem, przenikają przez błonę śluzową nosa powodując łzawienie oczu, katar, kaszel, bóle głowy, uczucie rozbicia jak przy przeziębieniu lub grypie.

Alergie pyłkowe są sezonowe i trwają tylko w okresie pylenia roślin, na które ktoś jest uczulony. Dość często zdarza się, że alergicy wrażliwi są na pyłki wielu gatunków traw, drzew czy kwiatów – w takiej sytuacji skazani są na przyjmowanie leków antyhistaminowych aż do późnej jesieni. Jest to konieczne – nieleczone uczulenia układu oddechowego mogą doprowadzić do oskrzelowej.

Niestety liczba alergików wzrasta z roku na rok – jeszcze pięćdziesiąt lat temu było ich zaledwie kilka procent w społeczeństwie, obecnie natomiast już ponad 20 procent. Naukowcy dość szybko znaleźli przyczynę – winowajcą jest sam człowiek i stworzona przez niego cywilizacja przemysłowa. To jest głównym czynnikiem wzrostu zachorowań na alergie.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy