Strona głównaChorobyAlkohol powoduje co najmniej siedem nowotworów

Alkohol powoduje co najmniej siedem nowotworów

Nie ma wątpliwości - alkohol sprzyja rozwojowi nowotworów. Nowozelandzcy uczeni podają, że może odpowiadać za co najmniej siedem nowotworów.
Alkohol powoduje co najmniej siedem nowotworów [© adrenalinapura - Fotolia.com] Picie jest bezpośrednią przyczyną rozwoju raka w siedmiu częściach organizmu: i gardle, krtani, , , jelicie grubego, odbytnicy, a u kobiet - piersi, mówią eksperci z Uniwersytetu Otago w Dunedin w Nowej Zelandii.

Istnieją mocne dowody na to, że alkohol powoduje raka w siedmiu miejscach organizmu i prawdopodobnie w innych jego częściach także, mówią autorzy badań.
Uczeni przeanalizowali niedawne badania dotyczące związku pomiędzy alkoholem i rakiem. Odkryli, że picie alkoholu nie tylko stanowi niezależny czynnik rozwoju wspomnianych nowotworów, ale jest bezpośrednią przyczyną raka. Zebrane dane wskazują też, że im więcej alkoholu się pije, tym wyższe jest prawodopodobieństwo raka. Ponadto badania wykazały, że zmniejszenie spożycia alkoholu przynajmniej częściowo może ograniczyć zagrożenie nowotworem.

Siła związku pomiędzy piciem napojów wyskokowych i nowotworem była różna w zależności od rodzaju raka. Przykładowo, nasilniejsza relacja dotyczyła jamy ustnej, gardła i przełyku. Obliczono, że ten, kto pije ponad 50 g alkoholu dziennie, jest od czterech do siedmiu razy bardziej narażony na rozwój tych typów nowotworów w porównaniu do osoby nie sięgającej po jakiekolwiek trunki. Niższe powiązanie dotyczyło nowotworów okrężnicy, wątroby i piersi. Osoby pijące ponad 50 g alkoholu dziennie były o 1,5 razy bardziej narażone na rozwój tych typów raka niż abstynenci.

Jak wynika z danych WHO, nowotwory stanowią jedną głównych przyczyn śmierci na całym świecie. W 2012 roku odnowotowano około 14 milionów nowych przypadków raka i 8,2 mln zgonów związanych z nowotworami. Szacuje się, że że liczba nowych zachorowań wzrośnie o około 70 procent w ciągu najbliższych dwóch dekad. Najpowszechniejsze nowotwory to: , , jelita grubego, i wątroby.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Addiction.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

  • 23:15:42, 16-08-2016 ~gość: 81.190.177.xxx

    rak to etap ewolucji , nie dajcie się zwariować....ludzie!!!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy