Strona głównaChorobyAlzheimer - mężczyźni mają niższe ryzyko choroby, gdy korzystają z sauny

Alzheimer - mężczyźni mają niższe ryzyko choroby, gdy korzystają z sauny

Regularne sesje w saunie mogą pomóc mężczyznom zachować dobrą pamięć w starszym wieku, mówią fińscy uczeni. W ich kraju „saunowanie" to niejako narodowy sport.
Alzheimer - mężczyźni mają niższe ryzyko choroby, gdy korzystają z sauny [fot. ateryna Petrova z Pixabay]
Jak pokazują fińskie badania, sesje w to nie tylko relaks i regulacja termiki ciała, ale też niższe zagrożenie demencją. Obliczono, że regularne chodzenie na saunę może zmniejszyć ryzyko nawet o 65 proc.

Naukowcy z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii w Kuopio przeprowadzili badania, w których wzięło udział ponad 2 tysiące mężczyzn w wieku 42 - 60 lat, których stan zdrowia monitorowano średnio przez 20 lat. Jak się okazało, panowie, kórzy korzystali z sauny cztery do siedmiu razy w tygodniu, byli przeciętnie o 66 proc. mniej narażeni w ciągu dwóch dekad na demencję, w tym chorobę Alzheimera. Ochronny wymiar sauny pozostał ważny po uwzględnieniu innych czynników sprzyjających otępieniu, takich jak: wiek, poziom spożycia alkoholu, wskaźnik masy ciała, maksymalne ciśnienie krwi, palenie papierosów, wcześniej przebyte serca i cukrzyca typu 2.

Wykazano też, że korzystanie z sauny wspomaga zdrowie sercowo-naczyniowe, przykładowo, zmniejsza prawdopodobieństwo śmierci z powodu zdarzeń sercowych i problemów sercowo-naczyniowych, takich jak choroba wieńcowa. Według autorów badań, takie oddziaływanie może być połączone, bo stan układu sercowo-naczyniowego wpływa na zdrowie mózgu. Co więcej, jakiś wpływ na dobre funkcjonownaie mentalne może mieć też poprawa samopoczucia i relaks, które wynikają z korzystania z sauny.

Na temat badań napisano w magazynie Age and Aging:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy