Strona głównaChorobyAlzheimer - odkryta prawdziwa przyczyna choroby?

Alzheimer - odkryta prawdziwa przyczyna choroby?

Nowe badania dowiodły, że rozwój choroby ma miejsce w innej niż dotychczas sądzono części mózgu.
Alzheimer - odkryta prawdziwa przyczyna choroby? [© aytuncoylum - Fotolia.com] Od lat uważano, że rozwija się w hipokampie, rejonie mózgu odpowiadającym m. in. za . Tymczasem zaburzenie ma początek w śródmózgowiu, części z neuronami wytwarzającymi neuroprzekaźnik dopaminę.

Badacze z Università Campus Bio-Medico w Rzymie odkryli, że śródmózgowie uwalnia także dopaminę w jądrze półleżącym, obszarze będącym częścią układu nagrody człowieka, głównego systemu motywującego zachowanie. Układ ten to podstawa biologiczna takich zjawisk, jak natręctwa i . Degeneracja neuronów tej części zwiększa ryzyko stopniowej utraty inicjatywy, chęci do działania i występowania innych patologicznych zmian nastroju. Okazuje się zatem, że problemy z wykonywaniem codziennych czynności, brak apetytu, brak chęci do dbania o siebie i depresja związana z chorobą mogą być już , a nie sygnałami ostrzegawczymi.

Jak leczyć?

Badania na zwierzętach wykazały, że podawanie L-DOPA, prekursora dopaminy, lub też określonego leku oddziałującego na sam neuroprzekaźnik, wzmacnia pamięć, motywację i wykazywane inicjatywy w różnych codziennych obowiązkach. Jeśli chodzi o wspomniany lek jednak, działa tylko we wczesnych stadiach choroby, kiedy pole brzuszne nakrywki (jądro limbiczne śródmózgowia) zawiera jeszcze dużą ilość dobrze działających neuronów. L-DOPA z kolei może być podawana tylko w późnych stadiach choroby, ponieważ daje toksyczny efekt, który może pogorszyć objawy.

Niepokojące objawy

Jednym z najczęstszych objawów Alzheimera jest osłabienie pamięci, zwłaszcza gdy zapominanie ma miejsce tuż po otrzymaniu informacji. Charakterystyczna jest też zmienność nastroju i osobowości, które często pojawiają się, gdy dana osoba znajduje się poza strefą komfortu. Inna oznaka to problemy z określeniem czasu lub miejsca. Pacjenci tracą zdolność oceny upływu czasu, a nawet mogą zapominać, gdzie są i jak dotarli w dane miejsce.

Dodatkowe symptomy to: kłopoty z planowaniem lub rozwiązywaniem problemów; trudności z ukończeniem różnych zadań w domu lub pracy; utrata umiejętności rozumienia sygnałów wizualnych i związków przestrzennych; trudności ze znalezieniem odpowiednich słów; umieszczanie rzeczy w niewłaściwych miejscach, rezygnacja z dotychczasowych zajęć.

O badaniach można przeczytać w magazynie Nature Communications.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy